به گزارش زیست آنلاین از ایسنا امیر انصاری در چهارمین جلسه شورای اداری استان مرکزی اظهار کرد: از این تعداد، 202 گونه گیاهی و 25 گونه جانوری است.

وی با اشاره به اینکه 1336 گونه گیاهی در استان ثبت شده است، افزود: از این میزان 1019 گونه علفی، 151 گونه بوته‌ای، 125 گونه درختچه‌ای و 41 گونه درختی در فهرست پوشش گیاهی استان ثبت شده است.انصاری خاطرنشان کرد: به دلیل تنوع اقلیم در استان مرکزی 335 گونه جانوری شامل 205 گونه پرنده، 53 پستاندار، 54 خزنده، چهار گونه دوزیست و 19 گونه ماهی بومی وجود دارد.

مدیرکل حفاطت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه قرآن کریم همواره از طبیعت و شناخت آن می‌گوید، گفت: در قرآن کریم بیش از 750 آیه به طبیعت اشاره دارد.انصاری با بیان اینکه هشت حوزه آبخیز و پنج تالاب در استان وجود دارد، اظهار کرد: حجم آب استان حدود 7.7 میلیارد متر مکعب است که از این میزان 6 درصد در بخش شرب، چهار درصد در بخش صنعت و 90 درصد در بخش کشاورزی استفاده می‌شود.وی به افتتاح سامانه پایش آلایندگی آنلاین کارخانه سیمان دلیجان در هفته محیط زیست اشاره کرد و افزود: این سامانه در 40 صنعت استان نصب خواهد شد. با نصب و راه‌اندازی این سامانه، آلایندگی هوا به صورت دیجیتالی در مرکز اداره محیط زیست به طور لحظه‌ای کنترل می‌شود تا آسیب‌های مربوط به این حوزه به حداقل برسد.

مدیرکل حفاطت محیط زیست استان مرکزی یادآور شد: به دلیل آلوده بودن شهر اراک، احداث کارخانه در شعاع 30 کیلومتری این شهر ممنوع است.وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر چهار شهر اراک، شازند، دلیجان و محلات جزو شهرهای آلوده استان مرکزی هستند.