معاون وزیر امور خارجه در آسیا و اقیانوسیه با اشاره به دلیل تاخیر در تدوین رژیم حقوقی دریای خزر گفت: تقسیم زیر بستر از مهمترین دلایل تاخیر در تدوین این رژیم بوده است.

به گزارش زیست آنلاین از مهر، ابراهیم رحیم‌پور بعد از ظهر چهارشنبه در حاشیه سی و هفتمین اجلاس تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر گفت: رژیم حقوقی دریای خزر تابع یک مجموعه مسائلی است و برخی مسائل سبب شد تا به نتیجه نهایی در این زمینه نرسیم.

وی با اشاره به اینکه، بزرگترین توریست را کشور ما دارد و اقداماتی خوبی در این زمینه انجام شد گفت: تاکنون اقدامات خوبی برای تدوین رژیم حقوقی دریای خزر شده است.
وی با اشاره به اهداف سی و هفتمین اجلاس تدوین رژیم حقوقی دریای خزر گفت: در این اجلاس به صورت سمبلیک به تفاهم رسیدیم و بیانه ای صادر می شود و به دنیا نشان می دهیم که به تفاهم رسیدیم.

رحیم پور درباره وضعیت تعامل با منطقه گفت: با ترکمنها روابط خوبی داریم و میزان تبادلات دو میلیارد دلار در سال است و در آذربایجان نیز تعامل باید به حد مطلوب برسد و میزان تعامل با قزاقستان یک میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه میزان تعامل و مبادلات با روسیه کم است بیان داشت: با اقدامات رئیس جمهور این حجم بیشتر می شود و با اقدامات دولت در حال گسترش است و به سمتی می رویم که مبادلات ما به بیش از 10 میلیارد دلار برسید.

معاون وزیر خارجه افزود: مهمترین مشکلات حوزه خزر مسائل آینده است و باید برای حفظ و بهره برداری از آن تلاش شود تا دریای خزر، دریاچه صلح باشد و مطلوب برای زندگی باشد.

وی با بیان اینکه آلودگی دریای خزر محدود به دیگران نیست گفت: باید همه کشورها نسبت به کاهش آلودگی دریای خزر اقدام کنند.

معاون وزیر خارجه درباره طرح انتقال آب دریای خزر که در دولت قبلی مطرح شده بود گفت: این طرح فعلا رویایی است و نباید به فکرش باشیم.


منبع:مهر