نخست‌ وزیر ژاپن وعده داد کشورش به رغم مخالفت دادگاه جهانی سازمان ملل، صید تجاری نهنگ در آب‌های قطب جنوب را از سر می‌گیرد.
به گزارش زیست آنلاین از ایسنا «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن به پارلمان این کشور وعده داد که به رغم مخالفت دادگاه جهانی سازمان ملل با صید نهنگ در جنوبگان، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا صید تجاری این آبزیان توسط صیادان ژاپنی از سر گرفته شود.

آبه دراین‌باره گفت: تمام تلاش خود را برای از سرگیری صید تجاری نهنگ با هدف گردآوری اطلاعات علمی به منظور مدیریت منابع این پستانداران آبزی بکار می‌گیرم.

وی افزود: تلاش می‌کنم تا موافقت جوامع بین‌المللی را با این فعالیت‌ها کسب کنیم.

آبه می‌گوید: این درست برخلاف تصور کشورهای خارجی از صیادان نهنگ در ژاپن است که فعالیت آنها را بی‌رحمانه و نابودکننده نسل این پستاندار عظیم‌الجثه می‌دانند چرا که مردم شهرهایی که در آنجا صید نهنگ انجام می‌شود برای این جانور احترام ویژه‌ای قائل هستند و این بسیار تأسف‌آور است که این بخش از فرهنگ ژاپن هنوز برای سایر کشورها قابل درک نیست.

ژاپن از سال 1986 میلادی که تصویب یک معاهده بین‌المللی صید نهنگ‌ها را ممنوع کرد با استفاده از راه گریز قانونی یعنی صید نهنگ‌ها با هدف انجام تحقیقات علمی، این پستانداران را صید می‌کند اما مشخص نیست که راز ورود گوشت نهنگ‌ها به رستوران‌ها و بازار شیلات این کشور چیست؟

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، دادگاه جهانی سازمان ملل با اعلام اینکه ژاپن با نقاب انجام فعالیت‌های علمی در حال صید تجاری نهنگ است، صید نهنگ در جنوبگان توسط ژاپنی‌ها را ممنوع کرد. ژاپن به طور مکرر مدعی شده که قادر است ثابت کند که جمعیت نهنگ‌ها به اندازه‌ای هست که صید تجاری به آنها آسیبی نرساند.

منبع:ایسنا