ایران به جمع سه کشور حافظ امنیت خزر پیوست
رامسر – خبرگزاری مهر: معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه از تصویب موافقتنامه همکاری امنیت در دریای خزر در مراجع داخلی کشور به تصویب رسید و ایران به جمع سه کشور آذربایجان و فدراسیون روسیه و ترکمنستان رسیده است.

به گزارش زیست آنلاین از مهر، ابراهیم رحیم پور صبح چهارشنبه در سی و هفتمین الاس گروه کاری ویژه تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر با بیان اینکه، رامسر سابقه طولانی در ماکرات و اسناد ملی و منطقه ای دارد گفت: امضای کنوانسیون بین المللی حفاظت از تالابها معروف به کنوانسیون رامسر، نقطه اوج برگزاری اجلاس وزری خارجی خزر در مسکو بوده است.

وی گفت: توافقات وزرای امور خارجه نشانگر تلاشگر وزرا برای حل و فصل مسائل دریای خزر از طریق مذاکره و گفتگو است.

وی عنوان کرد: ایران با توجه به ضرورت اتفاق آرای کشورهای خزر با در نظر گرفتن منافع کلیه کشورهای خزر امیدوار است با مشارکت فعال و سازنده به نتایج قابل قبولی در زمینه خزر در اجلاس خزر در آستارخان دست یابیم.

وی بیان داشت: در زمینه فاصله دو اجلاس، در زمینه موافقت نامه همکاری بین کشورهای خزر در شرایط حوادث غیرمترقبه پیشرفتهایی داشتیم که امید است پس از نهایی شدن در اجلاس آتی خزر به امضاء برسد.

وی افزود: امیدواریم در اجلاس اخیر، توافقات خوبی در زمینه حفاظت از دریای خزر صورت گیرد، الحاقیه به کنوانسیون تهران و ایجاد دبیرخانه چرخشی کنوانسیون تهران در کشورهای منطقه بر اساس حروف الفبا به روند حفاظت از محیط زیست خزر کمک می کند.

منبع:مهر