عامل کشتار بیرحمانه ماده خرس اسلام آباد روانه زندان شد

۲۱ خرداد ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: هفته گذشته خبری با عنوان “عامل شلیک به ماده خرس اسلام آباد شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شد” از همین پایگاه خبری منتشر گردید.
در متن آن خبر اشاره شد که نیروهای یگان محیط زیست شهرستان اسلام آباد علی رغم اینکه هیچ سرنخی از عامل شلیک به ماده خرس قهوه ای در دست نداشتند پس از حدود بیست روز تلاش شبانه روزی و کار اطلاعاتی به یک نفر از افراد بومی منطقه مشکوک شده و پس از حصول اطمینان از مجرم بودن وی، این فرد را به مراجع قضایی معرفی نمودند.
رئیس اداره محیط زیست اسلام آباد غرب در این باره گفت: متهم در تمامی مراحل بازجویی و رسیدگی به پرونده در دادسرا، منکر اتهامات وارده بود و شلیک به ماده خرس قهوه ای را قبول نداشت.


مهرداد شهبازی افزود: نهایتا با توجه به مستندات ارائه شده از سوی اداره محیط زیست شهرستان، شهادت شهود، نتیجه تحقیقات محلی توسط پاسگاه انتظامی و مجموعه ادله موجود، مجرم بودن وی برای دادسرا محرز شده و متهم از بابت کشتار یک خرس قهوه ای مجرم شناخته شد.

متهم تا پایان اتمام رسیدگی به پرونده و صدور حکم نهایی، با دستور دادیار محترم شعبه چهارم دادسرای شهرستان اسلام آباد با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون ریالی روانه زندان شد.
پس از ابلاغ دستور بازداشت به پاسگاه انتظامی، متهم صبح دیروز توسط مامورین انتظامی بازداشت و به زندان مرکزی اسلام آباد تحویل گردید.


روز چهارشنبه ۱۳۹۳/۲/۱۷ یک ماده خرس قهوه ای در مناطق جنگلی حوزه اسلام آباد غرب کرمانشاه با وضعیت جسمی نامناسب توسط محیط بانان زنده گیری شده بود و جهت تشخیص و درمان به بیمارستان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منتقل گردید.

پس از انجام سی تی اسکن در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، تیم دامپزشکی با صحنه دردناک و شگفت انگیزی مواجه شدند.
وجود بیش از یکصد عدد ساچمه اسلحه شکاری در اندام فوقانی بدن خرس از جمله سر، گردن، دستها و قفسه سینه گویای این بود که چندین گلوله اسلحه شکاری ساچمه زنی از فاصله بسیار نزدیک به سمت سر حیوان شلیک شده است.

شواهد نشان می داد این ماده خرس چندین روز با تحمل درد و رنج ناشی از وجود تعداد زیادی ساچمه در بدن خود زندگی کرده و به دلیل از دست دادن بینایی و ناتوانی در تغذیه بسیار لاغر و ضعیف شده است.
نهایتا با تشخیص تیم دامپزشکی، به دلیل ضایعات برگشت ناپذیر و به جهت کاهش درد و رنج حیوان، با تزریق دارو به روش مرگ بدون درد به زندگی ماده خرس قهوه ای پایان داده شد.

جا دارد از آقای مهرداد شهبازی ریاست محترم اداره و پرسنل یگان محیط زیست شهرستان اسلام آباد غرب که از زمان وقوع این حادثه تلخ از هیچگونه تلاشی برای زنده گیری، درمان و انتقال ماده خرس قهوه ای دریغ ننموده و پس از مرگ خرس برای شناسایی و تحویل عامل این کشتار بیرحمانه به دست قانون متحمل زحمات فراوانی شدند صمیمانه تشکر کنیم.

همچنین از حمایت ها و پیگیری های مجدانه آقای تورج همتی مدیرکل محترم حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه تا حصول نتیجه و دستگیری عامل این کشتار کمال تشکر و قدردانی را داریم.