رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تالش از کنترل و انسداد مسیرهای تردد کوهستانی قاچاقچیان توسط حافظان انفال الهی خبر داد.
به گزارش زیست آنلاین از ایسنا ، پوراکبری در جلسه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: با احداث پاسگاه‌های فصلی حفاظت از منابع طبیعی و کنترل محمولات جنگلی در محورهای کوهستانی و ییلاقی حوزه شهرستان تالش که مرز مشترک با استان اردبیل دارند موجب ناکامی قاچاقچیان و زمین گیر شدن خودروهای حامل چوب آلات جنگلی شده است.

وی اضافه کرد: با راه‌اندازی 7 پاسگاه فصلی در گلوگاه مسیرهای تردد کوهستانی که توسط خودروهای حامل چوب آلات مقطوعه غیرمجاز استفاده می‌شده باعث ناکامی قاچاقچیان استان هم مرز و دستگیری تعدادی از این افراد شد و با اقدام به موقع پاسداران انفال الهی مناطق صعب العبور ییلاقی در حوزه شهرستان تالش تحت کنترل عوامل یگان حفاظت منابع طبیعی درآمده است.

پوراکبری خاطرنشان کرد: حوزه شهرستان تالش با دارا بودن 165 هزار هکتار جنگل و بیش از 53 هزار هکتار اراضی مرتعی بزرگترین حوزه از لحاظ وسعت منابع طبیعی در سطح استان گیلان است.

این مقام مسئول افزود: از ابتدای اردیبهشت با توجه به گشت‌های مستمر یگان حفاظت و همچنین در پی تماس‌های تلفنی اهالی طبیعت دوست منطقه توانسته‌ایم در طی 4 فقره عملیات کمین شبانه، تعداد 6 دستگاه وانت نیسان که در مجموع حامل حدود 9.5 مترمکعب چوب قاچاق از گونه‌های مختلف جنگلی شامل نمدار، توسکا و راش که به مقصد استان اردبیل حمل می‌شده را بازداشت و متخلفان را به منظور تعیین مجازات به مراجع قضایی معرفی کنیم.

پوراکبری، وسعت طولانی و صعب العبور مسیرهای دسترسی به مناطق مورد نظر، کمبود نیرو و امکانات خودرویی را از عوامل بازدارنده برای رصد و کنترل مداوم عرصه‌های جنگلی و مرتعی تالش برشمرد.

وی افزود: همکاری مشترک با اداره منابع طبیعی استان اردبیل و احداث پاسگاه فصلی از راهکارهای مقابله با پدیده قاچاق و خروج منابع و ثروت‌های گیلان است. در عین حال اهتمام ویژه مردم و اهالی طبیعت دوست منطقه که با اطلاع رسانی به موقع خود، یاور و همیار حافظان انفال هستند نیز همواره مفید واقع شده و موجب ناکامی سودجویان و زیاده خواهان منابع طبیعی می‌شود.