امروز محیط زیست در کره خاکی، بیش از پیش مورد تهدید قرار گرفته است آب، خاک، هوا و موجودات زنده، بیش از همیشه در معرض عوامل نابود کننده قرار دارد. حفظ محیط زیست وظیفه ای همگانی است؛ همه باید خود را در برابر حفظ محیط زیست مسئول بدانند و برای نجات کره خاکی تلاش کنند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ازسازمان حفاظت محیط زیست، عزم و اراده جهانی برای حفاظت از محیط زیست، با تشکیل نخستین کنفرانس جهانی سازمان ملل متحد درباره انسان و محیط زیست که به کنوانسیون استکهلم معروف است در سال 1972 میلادی (42 سال قبل) در کشور سوئد جنبه کاربردی پیدا کرد.

حق برخورداری انسان از محیط زیست سالم، معادل با حقوق بشر شناخته شد؛ در این سال، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب ماده ای، پنجم ژوئن را روز جهانی محیط زیست اعلام کرد.

هدف از نامگذاری این روز، افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسئولان به اتخاذ تدابیر برای مقابله با تخریب محیط زیست است.

همزمان با برپایی کنفرانس یاد شده، مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل UNEP (برنامه محیط زیستسازمان ملل) شد.

در حال حاضر 42 سال است که UNEP در سراسر جهان، مراسم ویژه ای را به مناسبت این روز برگزار می کند .

هدف UNEP از برگزاری برنامه محیط زیست سازمان ملل ارایه چهره انسانی به مسایل محیط زیستی - توانمند سازی مردم برای تبدیل شدن به جوامع فعال در زمینه توسعه پایدار و متوازن - ارتقاء این بینش عمومی که جوامع در تغییر دیدگاه ها و در خصوص مسئله محیط زیست، نقش محوری و اساسی است.

روز جهانی محیط زیست در ایران در روزهای 15 تا 21 خرداد ماه هر سال به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است.

در حال حاضر ایران به تعدادی از کنوانسیون ها و پروتکل های مهم بین المللی پیوسته است و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مرجع ملی، اجرای بسیاری از آنها را بر عهده دارد.

شعار روز جهانی محیط زیست در سال 1393 با عنوان ˈبه نشانه مقابله با گرمایش زمین، صدایتان را بالا ببرید نه سطح دریاها راˈ است.

سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود در باره تغییرات آب و هوایی، تأکید کرده است که گرمایش زمین سلامت٬ چشم انداز اقتصادی، منابع آب و غذای میلیاردها نفر از مردم کره زمین را در معرض خطر قرار داده است.

همچنین مجمع بین المللی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تأثیرات گرمایش زمین در تمام نقاط جهان محسوس است و این پدیده، امکان مواجهه با کمبود مواد غذایی٬ بلایای طبیعی و خطر بروز جنگ را به همراه خواهد داشت.

مجمع بین المللی تغییرات آب و هوایی، در سال 1988 میلادی با همکاری سازمان جهانی هواشناسی و برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد٬ با هدف اطلا ع رسانی علمی در باره تغییرات آب و هوایی و تأثیرات اقلیمی و اجتماعی- اقتصادی آن تأسیس شد و در حال حاضر، 195 کشور جهان در مجمع بین المللی تغییرات آب و هوایی عضویت دارند.

جهان برای مقابله با تهدیدهایی که تغییرات آب و هوایی به وجود خواهد آمد٬ آماده نیست و گرمایش بیشتر، تأثیرات شدید و گسترده ای را به دنبال خواهدداشت که می تواند غافلگیرکننده یا برگشت ناپذیر باشد.

در صورتی که دمای کره زمین 2 درجه سانتیگراد افزایش یابد٬ ممکن است بازده اقتصادی جهان بین 2 دهم درصد تا دو درصد کاهش پیدا کند.

دانشمندان اعلام کرده اند که با قطعیت 95 درصد می توان گفت که بشر عامل اصلی گرم شدن کره زمین است.

دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی نیز در این خصوص گفت که در دهه های پیش رو٬ تغییرات آب و هوایی عمدتاً حامل تأثیرات منفی خواهد بود و بر اقشار کم درآمد و آسیب پذیر بیشترین تأثیر را خواهد داشت. لذا، بر لزوم کاهش گازهای گلخانه ای تأکید ویژه شده است و بسیار ضروریست که برای مقابله با گرمایش بیشتر زمین، اقدامات اساسی فوری صورت گیرد.

برخی از راهکارهای کاهش گرمایش زمین را می توان افزایش کارایی انرژی و سوخت اتومبیل ها، افزایش استفاده از انرژی های پاک مانند انرژی باد و انرژی خورشیدی، ایجاد هیدروژن از منابع تجدید پذیر، تولید سوخت های زیستی حاصل از محصولات، گازهای طبیعی نام برد .

همچنین، می توان دی اکسید کربن حاصل از سوخت های فسیلی را مهار و در زیرِ زمین ذخیره کرد که به ذخیره کربن معروف است. با کاشتن بیشتر درختان، کربن را به طور طبیعی جدا نمود و با احیاء و افزایش مناطق جنگلی و تغییر روشها و الگوهای کشاورزی، میزان ذخیره کربن را افزایش داد.

اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ( حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می می شود. و فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است ).

امیدوارم که با همت کلیه مسؤولان و آحاد مردم، بتوانیم در حفاظت و صیانت از مواهب و طبیعت خدادادی، به بهترین وجه عمل کنیم و محیط زیستی سالم، پایدار و زیبا را به نسل های آینده بسپاریم.

منبع:ایرنا