پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران:
هر سال ۵ JUNE برابر با ۱۵ خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود.


تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ بر می‌گردد. در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این کنفرانس، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل UNEP (برنامه محیط زیست سازمان ملل) شد.هر ساله در ۵ JUNE در سراسر جهان UNEP مراسم ویژه‌ای را به مناسبت این روز برگزار می‌نماید. مراسم این روز می‌تواند به اشکال مختلف باشد مثل راهپیمایی‌های خیابانی، همایش‌های دوچرخه سواری، نمایش، مسابقات نقاشی و مقاله نویسی در مدارس، درختکاری،‌ فعالیت‌های مربوط به بازیافت، پاکسازی و غیره.


هدف از نامگذاری این روز، افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسوولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری است. هر سال نیز یکی از مسایلی که به شدت محیط زیست را تهدید می کند به عنوان شعار این روز انتخاب می شود.


شعار روز جهانی محیط زیست در سال ۲۰۱۴ به نشانه اعتراض به مقابله با گرمایش زمین اینگونه انتخاب شده است:


صدایتان را بالا ببرید نه سطح دریاها را …………………………………… Raise Your Voice not the sea level


سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود در باره تغییرات آب و هوایی، تأکید کرده است که گرمایش زمین سلامت٬ چشم ‌انداز اقتصادی، منابع آب و غذای میلیاردها نفر از مردم کره زمین را در معرض خطر قرار داده است و مجمع بین ‌المللی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تأثیرات گرمایش زمین در تمام نقاط جهان قابل لمس است و این پدیده، امکان مواجهه با کمبود مواد غذایی٬ بلایای طبیعی و خطر بروز جنگ را به همراه خواهد داشت.


مجمع بین ‌المللی تغییرات آب و هوایی، در سال ۱۹۸۸ میلادی با همکاری سازمان جهانی هواشناسی و برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد٬ با هدف اطلا‌ع ‌رسانی علمی درباره تغییرات آب و هوایی و تأثیرات اقلیمی و اجتماعی – اقتصادی آن تأسیس شد و در حال حاضر، ۱۹۵ کشور جهان در مجمع بین‌المللی تغییرات آب و هوایی عضویت دارند.


جهان برای مقابله با تهدیدهایی که تغییرات آب و هوایی به همراه خواهد آورد٬ آماده نیست و گرمایش بیشتر، تأثیرات شدید و گسترده‌ای را به همراه خواهد آورد که میتواند غافلگیرکننده یا برگشت ‌ناپذیر باشد. در این راستا، دانشمندان اعلام کرده اند که با قطعیت ۹۵ درصد میتوان گفت که بشر عامل اصلی گرم شدن کره زمین است و دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی نیز بیان داشته است که در دهه ‌های پیش رو٬ تغییرات آب و هوایی عمدتا حامل تأثیرات منفی خواهد بود و بر اقشار کم ‌درآمد و آسیب ‌پذیر بیشترین تأثیر را خواهد داشت. لذا بر لزوم کاهش گازهای گلخانه‌ای تأکید ویژه شده است و بسیار ضروریست که برای مقابله با گرمایش بیشتر زمین، اقدامات اساسی فوری صورت گیرد.


برخی از راهکارهای کاهش گرمایش زمین عبارتند از: افزایش استفاده از انرژی های پاک مانند انرژی باد و انرژی خورشیدی، ایجاد هیدروژن از منابع تجدید پذیر، تولید سوختهای زیستی حاصل از محصولات طبیعی، گازهای طبیعی و … همچنین، میتوان دی ‌اکسید کربن حاصل از سوختهای فسیلی را مهار و در زیرِ زمین ذخیره کرد که به ذخیره کربن معروف است. با کاشتن بیشتر درختان کربن را به طور طبیعی جدا نمود و با احیاء و افزایش مناطق جنگلی و تغییر روشها و الگوهای کشاورزی، میزان ذخیره کربن را افزایش داد.پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی محیط زیست:


«بان کی مون»‌ دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی محیط زیست گفت:‌ مردم جزایر کوچک خواسته‌های مشترکی دارند و از ما می‌خواهند تا کره خاکی را در مسیر متعادلی هدایت کنیم.


وی ادامه داد: نیل به این هدف نیازمند همکاری تمام بخش‌های جامعه در تمام کشورهای جهان است. بنابراین در روز جهانی محیط زیست میلیون‌ها نفر از مردم، جوامع مختلف و بخش‌های مختلف تجاری در سراسر جهان در برنامه‌های محلی مختلفی نظیر پاکسازی محیط زیست و برنامه کاشت درختان شرکت می‌کنند اما امسال من از یکایک شما می‌خواهم به اوضاع نابسامان جزایر کوچک در کشورهای در حال توسعه فکر کنید و برای حفظ آینده و پایداری آنها تلاش کنید. سراسر کره خاکی جزیره مشترک همه ماست پس بیائید برای نجات آن بسیج شویم.

منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران