بوقلمون وحشی (
نام انگلیسی : Wild turkey نام علمی : Meleagris gallopavo ) جاندار بومی آمریکای شمالی و سنگین‌ترین گونه از راسته ماکیان‌سانان است.

بوقلمون مذکر دارای بال‌های براق برنزی و دمی بلند،تیره و بادبزنی شکل دارد.در این گونه،دودیسی جنسی کامل قابل تشخیص است و جنس مذکر بزرگتر از جنس ماده است.ماده‌ها دارای پرهای قهوه‌ای یا خاکستری تیره هستند در حالی که نرها در قسمت‌هایی از بدن خود دارای پرهایی طلایی،بنفش،مسی و سبز با خاصیت رنگین تابی هستند.

هر بوقلمون وحشی به طور متوسط ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ پر در سطح بدن خود دارد.وزن جنس مذکر در این گونه بین ۵-۱۱ کیلوگرم و در جنس مونث بین ۲.۵ - ۵.۴ کیلوگرم است.سنگین‌ترین بوقلمون وحشی ثبت‌شده-توسط اتحادیه ملی بوقلمون‌های وحشی- ۱۶.۸ کیلوگرم وزن داشت.

برخلاف بوقلمون‌های اهلی و با وجود وزن زیادشان می‌توانند با چابکی پرواز کنند.این پرنده‌ها می‌توانند تا فاصله‌ی ۴۰۰ متری در نزدیکی سطح زمین پرواز کنند. حداکثر سرعت این گونه هنگام پرواز، ۹۷ کیلومتربرساعت است.

بوقلمون‌های وحشی در جنگل‌های سخت‌چوب و مخروطی زیست می‌کنند.بوقلمون‌های وحشی جانورانی همه‌چیزخوار هستند که غذای خود را از زمین، بوته‌ها و درختچه‌ها به دست می‌آورند.بلوط، فندق، شاه‌بلوط، هیکوری(گردوی آمریکایی) و پینیون از دانه‌های موردعلاقه این جاندار هستند.

منبع:جام فتو