مدیر امور ماهیان خاویاری گلستان گفت: فصل صید ماهیان خاویاری مولد در دریای خزر در این استان پایان یافته است
به گزارش زیست آنلاین از ایسنا سیدمصطفی عقیلی نژاد‌، عصر روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: صید ماهیان خاویاری مولد تنها برای بازسازی ذخایر صورت می‌گیرد.

به گفته وی، هشت شرکت صیادی با حدود 300 نفر شاغل در پنج منطقه، وظیفه صید ماهیان مولد خاویاری را عهده‌دار بودند.

وی تصریح کرد: در دوره بهره برداری 92 - 93 که از مهر سال گذشته آغاز و در پنجم خرداد امسال به پایان رسید، حدود 170 قطعه انواع ماهیان خاویاری مولد صید و تمامی آنها توسط نمایندگان مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر مورد بررسی زیستی قرار گرفت.

عقیلی‌نژاد با بیان اینکه تمامی گونه‌های ارزشمند ماهیان خاویاری دریای خزر در معرض خطر انقراض نسل قرار دارند، یادآور شد: این ماهیان مورد توجه سازمان‌های حامی گونه‌های در معرض خطر و محیط زیست هستند.

وی اظهار کرد: ماهیان خاویاری برای احیاء نسل و زادآوری از گونه‌های رود کوچ هستند و می‌بایست در آب شیرین رودخانه‌ها، تخم ریزی کنند.

عقیلی‌نژاد گفت: از دست رفتن ریزگاه‌های طبیعی تخم و توقف تکثیر طبیعی منجر به وابستگی این ماهیان به تکثیر مصنوعی شده و صد درصد تأمین ماهیان مولد برای این نوع تکثیر به منظور حفظ و احیاء ذخایر آسیب دیده، وابسته به مولدین صید شده از دریاست.

به گفته وی، صید مولدین فسیل زنده دریای خزر‌(ماهیان خاویاری) از سال 1389 با توافق روسای جمهوری کشورهای حاشیه دریای خزر صرفاً برای بازسازی ذخایر صورت می‌گیرد.

مدیر امور ماهیان خاویاری گلستان ادامه داد: ذخایر گرانبهای ماهیان خاویاری طی دو دهه اخیر به ویژه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از سال 1991 به شدت آسیب دیده به‌نحوی که تا 100 برابر صید آنها در دریای خزر کاهش یافته است.

وی در پایان ضمن هشدار به صیدهای غیرمجاز، یادآور شد: ذخایر برخی از گونه‌های ماهیان خاویاری در معرض انقراض نسل قرار گرفته‌ که در صورت توجه نشدن، می تواند منجر به نابودی کامل قدیمی‌ترین آبزیان جهان (ماهیان عصر دایناسورها) در دریای خزر شود.

منبع:ایسنا