معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد از زایمان سه راس گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاظت شده باغ شادی شهرستان خاتم و دو راس گورخر رها سازی شده در منطقه حفاظت شده کالمند شهرستان مهریز خبر داد.
به گزارش زیست آنلاین از ایرنا حسن اکبری با اشاره به زایمان سه رأس از گوزن‌های زرد سایت باغ شادی خاتم، تصریح‌کرد: منطقه حفاظت شده باغ شادی دارای وسعتی نزدیک به 11 هزار هکتار از جنگل‌های بکر زاگرس است که تا بخش‌هایی از شهرستان خاتم در استان یزد ادامه می‌یابد.

وی ادامه داد: در سال 1385 طرح تکثیر گوزن زرد در باغ شادی با هدف غایی معرفی این گونه به طبیعت راه‌اندازی شد.

اکبری با بیان اینکه اگر چه معرفی گوزن زرد به این جنگل‌ها مستلزم بررسی و مطالعات کافی است، افزود: لیکن تجارب موجود

معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همچنین به زایمان دو راس گورخر رها‌سازی شده در این استان اشاره کرد و گفت: تا چند دهه قبل تعدادی گورخر در منطقه حفاظت شده کالمند زیست می‌کردند اما از اوایل دهه 50، گزارشی از وجود این حیوان در این محدوده در دست نیست.

وی عنوان کرد: خوشبختانه با تلاش‌های انجام شده از سوی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان یزد، کالمند اولین منطقه‌ای بود که معرفی مجدد گورخر با موفقیت در آن انجام شد و در سه سال گذشته گورهای رها سازی شده، سازگاری خوبی با شرایط طبیعی نشان داده و زادآوری موفقی نیز داشته‌اند.

اکبری بیان کرد: وضعیت کره‌ها و بقیه گورها از جمعیت گور موجود در سایت‌های تکثیر و پرورش در اسارت، به دلیل زندگی در شرایط طبیعی به مراتب بهتر و مطلوب‌تر است.

منبع:ایرنا