گلدفیش کله بوفالویی (رانچو):


زادگاه:
چین
سایز:
ماکزیمم سایز این ماهی 10 تا 14 اینچ ( 25 تا 35 سانتی متر ) می باشد.
طول عمر:
تا حدود 20 سال
توصیف بدنی:
گلدفیش رانچو بسیار مناسب برکه ها می باشد. او شبیه گلدفیش کله شیری بوده اما در قسمت عقب باله پشتی قوس بیشتری در گلدفیش رانچو دیده می شود. یکی دیگر از نقاطی که رانچو را از کله شیری متمایز می کند دم او می باشد که به اطراف پراکنده شده و بعضی اوقات نزدیک سطح افقی قرار می گیرد. از طرف دیگر گلدفیش کله شیری دمی شبیه به گلدفیش دم بادبزنی دارد.
گلدفیش رانچو در سالهای 1870 تا 1885 شناسایی شد. تاریخچه گلدفیش رانچو در چین شروع شد اما در ژاپن تکثیر و به معنای واقعی تکمیل شد. گلدفیش رانچو همچنین به گلدفیش کله بوفالویی معروف است. هیچ استاندارد رسمی برای گلدفیش رانچو در ژاپن وجود ندارد اما اصولی تعیین شده است که تکثیر کنندگان از آن پیروی می کنند.
باید تعادل خوبی بین سر، بدن و دم وجود داشته باشد وباید همیشه به راحتی بتواند شنا کند و ظاهر قدرتمندی داشته باشد.
هرگز نباید بنظر ضعیف بیاید و شکل بدنش متناسب نباشد یا در شنا کردن مشکل داشته باشد. سایز گلدفیش رانچو در مسابقات مهم نیست. پشت این ماهی باید پهن بوده و فاقد باله پشتی باشد. سر ماهی باید مستطیلی شکل بوده و جمجه اش بزرگ باشد و فاصله ی بین چشمها حدالامکان از هم دور باشند.
گلدفیش رانچو دارای چشمهایی کوچک بوده و آنها باید در موقعیت صحیحی باشند. نه خیلی بالا و نه خیلی بیرون زده. دم ماهی باید متقارن بوده و با ظرافت به بدن متصل شده باشد. یک گلدفیش رانچوی خوب وقتی حرکت می کند دمش کمی به داخل جمع می شود و وقتی می ایستد دم او مثل یک گل باز می شود.
بسیاری ازین قبیل موارد در زمانیکه یک گلدفیش رانچو در مسابقه به مسند قضاوت گذاشته می شود، اهمیت پیدا می کند. این ماهی می تواند شامل گونه های سه دم، چهار دم یا دم شکوفه گیلاسی باشد ولی چهار دم بیشترین محبوبیت را دارد.
تنوع رنگ رانچو:
تمامی بدن و دم می تواند قرمز پر رنگ یا دارای رگه های زرد-نارنجی باشد. همچنین رانچوهایی وجود دارند که دارای ترکیب رنگی سفید و قرمز یا سفید و زرد-نارنجی باشند. بعضی ها دارای فلس های قرمز با لبه های سفید هستند. همچنین رنگ کالیکو نیز وجود دارد که بنظر می رسد در میان ماهیان تک رنگ از محبوبیت خاصی برخوردار باشد. در ژاپن رنگ کالیکو ( کرباسی ) گلدفیش رانچو ، ادونیشیکی (Edonoshiki) نامیده می شود.
محل نگهداری:
مادامیکه بتوانید فضای کافی برای ماهی خود فراهم کنید می توانید او را در برکه یا آکواریوم نگهداری کنید.
شما باید 30 گالن آب برای داشتن شرایط خوب ماهی در نظر بگیرید. گلدفیش رانچو مانند مانند دیگر گونه های گلدفیش فضولات زیادی دفع کرده و اکواریوم های کوچک علی رغم وجود فیلتراسیون قوی به زودی دارای آبی با کیفیت پایین خواهند شد. فضای کوچک همچنین مانع رشد گلدفیش رانچوی شما شده و شما هرگز نخواهدید دید که ماهی شما به پتانسیل کامل خود دست پیدا کرده است. شما می توانید اکواریوم خود را با گیاهان، ماسه و صخره تزئین نمایید.
دما:
بخاطر داشته باشید که تمامی گونه های گلدفیش خون سرد بوده پس بیاد داشته باشید که متابولیسم گلدفیش رانچوی شما به دمای آب بستگی دارد. او در دمای 65 تا 75 درجه فارنهایت ( 18 تا 23 درجه سانتی گراد ) به خوبی زنده می ماند.
سطح حرکت در آب:
او در تمامی سطوح آب شنا می کند.
تغذیه:
شما باید با توجه به تغییرات دمایی فصلی مقدار غذا را تغییر دهید. او هرآنچه را که شما به او بدهید می خورد و همچنین شما باید برای گلدفیش رانچوی خود یک رژیم غذایی متنوع تهیه کنید تا تمام نیازهای مواد مغذی لازم به او برسد. غذای پولکی و پلت ها را می توان در برنامه غذایی او همراه با غذاهای تازه و منجمد گنجاند. همچنین رژیم غذایی می تواند شامل سبزی جات مانند خیار، کاهو و کدو سبز باشد.توجه: کلیه ی مطالب و مقالات این سایت متعلق به پارسی پت و شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران (Aka Networks) است. استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیم مصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپیوتری ایران پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت می بایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید:

منبع: www.parsipet.ir
مترجم: مهرداد ( Discjockey )