همکاری شهروندان خوی در تیمار و نجات حیات وحش آسیب دیده

۱۲ خرداد ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: این روزها مردم فهیم و طبیعت دوست شهرستان خوی در آذربایجان غربی همکاری بسیار مناسبی با اداره محیط زیست این شهرستان در زمینه تیمار و نگهداری از حیات وحش آسیب دیده دارند.
طی دو هفته اخیر تعدادی از شهروندان خوی پرندگان وحشی که به دلایل مختلف آسیب دیده بودند را نجات داده و آنها را به اداره محیط زیست این شهرستان تحویل داده اند.
علاوه بر این برخی از شهروندان خوی نیز پس از مشاهده اخبار مربوط به نجات پرندگان وحشی، با حضور در اداره محیط زیست این شهرستان میزان زیادی گوشت و جگر به منظور تغذیه پرندگان آسیب دیده تهیه کرده و به اداره محیط زیست این شهرستان تحویل داده اند.
تصویر: تهیه غذا توسط یکی از شهروندان خوی جهت تغذیه پرندگان شکاری آسیب دیده در اداره محیط زیست

تعدادی دیگر از شهروندان خوی نیز با مراجعه به اداره محیط زیست این شهرستان آمادگی خود را جهت تامین دارو لوازم مورد نیاز و هزینه های درمانی این پرندگان اعلام نموده اند.
چند روز قبل یکی از شهروندان خوی یک عقاب مارخور جوان را که از ناحیه پا دچار آسیب دیدگی شده و به دلیل ضعف قادر به پرواز نبوده است را به اداره محیط زیست شهرستان خوی تحویل داد.…………

تصویر: تحویل عقاب مارخور آسیب دیده به اداره محیط زیست توسط دو نفر از شهروندان خوی

این پرنده شکاری ارزشمند و کمیاب هم اکنون در اداره محیط زیست شهرستان خوی تحت درمان و تغذیه قرار داشته و بزودی پس از اطمینان از حصول بهبودی کامل در زیستگاه اصلی خود رهاسازی خواهد شد.

همچنین یکی دیگر از شهروندان خوی یک شاه بوف نابالغ را که به دلیل نامعلومی از لانه خود دورافتاده و علت سن کم توانایی پرواز نداشت را صحیح و سالم زنده گیری کرده و به اداره محیط زیست شهرستان تحویل داد.

این پرنده نیز در اداره محیط زیست تحت تیمار و تغذیه بوده و در صورت توانایی پرواز پس از بالغ شدن در زیستگاه خود رهاسازی خواهد شد.…………
….
تصویر: تحویل جوجه شاه بوف نابالغ به اداره محیط زیست توسط دو نفر از شهروندان خوی


همچنین اوایل ماه جاری یک عقاب خالدار بزرگ که از ناحیه بال آسیب دیده بود توسط یکی از دوستداران طبیعت در اطراف شهر خوی مشاهده و به اداره محیط زیست این شهرستان تحویل گردید.
این عقاب خالدار نیز که به احتمال فراوان هنگام فرود برای شکار با سیم های برق یا مانع دیگری برخورد کرده و آسیب دیده، پس از تیمار و بدست آوردن توان پرواز در آغوش طبیعت رهاسازی خواهد شد.……………
.
تصویر: تحویل عقاب خالدار بزرگ به اداره محیط زیست توسط دو نفر از شهروندان خوی

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خوی در این باره گفت: به دنبال اطلاع رسانی و فرهنگسازی صورت گرفته اخیر در رسانه های حامی محیط زیست، مردم این شهرستان با احساس مسئولیت به سادگی از کنار حیات وحش مجروح عبور نکرده و آنها را با حساسیت خاصی نجات داده و به محیط زیست تحویل می دهند.
جعفر محمدپور افزود: تیمار و درمان حیات وحش آسیب دیده وظیفه سازمانی و اخلاقی ماست و با وجود اینکه این اداره در تامین مواد خوراکی، داروها و نگهداری از پرندگان وحشی آسیب دیده هیچگونه مشکلی ندارد اما ابراز علاقمندی همشهریان محترم موجب دلگرمی و شعف محیط بانان این اداره شده است.