مدیرکل شیلات گیلان از عملیات تکثیر ماهی سفید در رودخانه‌های شیلاتی تالش خبر داد.

حجت سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، اظهار کرد: هر ساله با نزدیک شدن فصل تکثیر و مهاجرت ماهیان به رودخانه‌ها به منظور حفظ و بازسازی ذخایر ارزشمند ماهیان استخوانی دریای خزر به خصوص ماهی سفید، اداره کل شیلات استان گیلان با محوریت مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی شهیید انصاری و همکاری و هماهنگی اداره‌های شیلات شهرستانها و یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات گیلان، اقدام به عملیات تکثیر ماهی سفید در رودخانه‌های شیلاتی استان می‌کند.

وی ادامه داد: انواع مولدین ماهیان استخوانی به خصوص ماهی سفید در رودخانه‌های حویق، لمیر و خاله سرای این شهرستان، صید و تخم گیری شده و در نهایت به مرکز تکثیر شهیید انصاری رشت ارسال شده است. از کل مولدین صید شده تعداد 5931 قطعه ماهی سفید، 1909 قطعه شاه کولی و 2345 قطعه سیاه کولی بوده است.

مدیرکل شیلات گیلان خاطرنشان کرد: از تعداد مولد صید شده مقدار 897 کیلوگرم تخم ماهی سفید استحصال شده و باقی مولدین جهت تکثیر به مرکز شهیید انصاری ارسال شده‌اند.به گزارش ایسنا، در سال 92 بیش از 3 میلیون و 600 هزار قطعه بچه ماهی شامل سفید، سیاه کولی و شاه کولی در رودخانه‌های تالش رهاسازی شد و انتظار می‌رود که امسال این رقم به بیش از مقدار ذکر شده برسد.