رئیس اداره حفاظت محیط زیست خرم‎آباد از دستگیری دو گروه شکارچی متخلف در این شهرستان خبر داد.
به گزارش زیست آنلاین از ایسنا امین مرادی گفت: در هفته گذشته ماموران اجرایی این اداره موفق به دستگیری دو گروه شدند که صدای پرنده را از طریق ضبط صوت پخش و از طریق تله‎های دست ساز و تورهای مخصوص اقدام به زنده‎گیری پرندگان وحشی از جمله کبک می‎کردند، از طریق ماموران اجرایی دستگیر و ضمن تشکیل پرونده تحویل واحد حقوقی اداره کل شدند تا به مراجع قضایی معرفی شوند.

کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در این رابطه گفت: به محض وصول صورت جلسه تخلف، اقدام به تنظیم لایحه کرده و ضمن وصول ضرر و زیان وارده به ازای هر کبک وحشی 600 هزار ریال از متخلفان، آنها را به مراجع ذیصلاح جهت مراحل قانونی معرفی کردیم.

کامران سپهوند اضافه کرد: همچنین در عملیاتی موفق به دستگیری دو شکارچی متخلف که فاقد پروانه شکار بودند شدیم که به همراه آنها یک قبضه سلاح شکاری دو لول، یک رشته قطار فشنگ و دیگر ادوات شکار کشف و ضبط شد.

وی ادامه داد: متأسفانه در این زمان از سال، پرندگان اقدام به زادآوری می‎کنند و این عمل ارتکابی خود باعث تلف شدن تخم‎ها و به عبارتی جوجه‎های آنها خواهد شد و نیز بعضی افراد به شکل‎های غیرمتعارف اقدام به تخریب زیستگاه‎ها کرده و با شکار و زنده‎گیری پرندگان وحشی از جمله کبک دل هر دردمندی را به درد می‎آورند.

سپهوند تصریح کرد: با استناد به ماده 10 و11 و 13 قانون شکار و صید هر کس با وسایل غیرمجاز و با استفاده از سموم، مواد منفجره و امثال آن اقدام به شکار غیرمجاز کند و نیز با استناد به ماده 679 و680 قانون مجازات اسلامی، به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال گوشت متعلق به دیگری یا حیواناتی که شکار آنها توسط دولت ممنوع اعلام شده است را بکشد یا تلف و ناقص کند به حبس از 91 روز تا شش ماه یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

منبع: http://zistonline.com/news/28900/دست...م‌آباد