کشف یک بره آهوی زنده در خواف

۷ خرداد ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر زنده گیری یک بره آهو از دشت کلاته علی واقع در منطقه شکار ممنوع سه کوهک، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان خواف پس از هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی وارد محل احتمالی نگهداری بره آهو در روستای چاه مسیله شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خواف در این باره گفت: در ابتدای ورود مامورین، اهالی خانه منکر هرگونه زنده گیری و شکار آهو شدند اما پس از مدتی بازجویی اعلام نمودند که بره آهو را زنده گیری کرده اند اما پس از چند روز نگهداری مجددا به دشت کلاته علی منتقل و رها نموده اند.
با توجه به اظهارات ضد و نقیض اهالی خانه، محیط بانان به جستجو ادامه داده و در ادامه بررسی ها متوجه آغل مشکوکی در نزدیکی منزل مذکور شدند.

عباس طاهریان افزود: در جریان بازرسی از این آغل یک بره آهوی زنده کشف و یک نفر متهم نیز در این رابطه بازداشت گردید. متهم دستگیر شده پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی گردید.
متخلفین پس از زنده گیری قصد خارج نمودن بره آهو از شهرستان و فروش آنرا داشتند که توسط محیط بانان دستگیر شدند.

بر اساس بند الف ماده ۱۲ قانون شکار و صید جمهوری اسلامی ایران، قانونگذار برای کسانی که اقدام به شکار غیر مجاز جانوران وحشی حمایت شده نمایند علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از ۹۱ روز تا ۳ سال حبس و یا جریمه نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار تا بیست میلیون ریال و در صورت تکرار جرم هر دو مجازات را تعیین نموده است.
در حال حاضر جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از صید و شکار غیرمجاز یک راس آهو معادل بیست میلیون ریال تعیین شده است.

….تصویر: بره آهوی کشف شده از متخلفین پس از انتقال به سایت تکثیر و پرورش سلامی در شهرستان خواف
بره آهوی کشف شده در سلامت کامل بسر می برد ولی متاسفانه به دلیل تغذیه دستی کاملا با انسان انس گرفته و امکان رهاسازی آن در طبیعت وجود ندارد. بر همین اساس این بره آهو به سایت تکثیر و پرورش سلامی منتقل گردید.