مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: بر اساس آخرین فهرست سازمان جهانی حفاظت ۱۰۵ گونه جانوری در معرض خطر انقراض در ایران وجود دارد که ۵۷ درصد آنها در هرمزگان است.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا مجید وفادار در یک مصاحبه خبری در بندرعباس افزود: از گونه‌های در معرض خطر 12 گونه پستاندار، 12 گونه پرنده، 6 گونه خزنده، 16 گونه ماهی و 14 گونه مرجان هستند.

وی اظهار کرد: خرس سیاه، نهنگ آبی، نهنگ گوژپشت، پلنگ ایرانی، کل و بز، آهو، بالابان، کرکس کوچک، پلیکان پاخاکستری، لاک پشت عقابی، کوسه وحشی و کوسه قلاب دندان از جمله گونه‌های در معرض خطر انقزاض هستند.

مدیر کل محیط زیست هرمزگان تصریح کرد: جلوگیری از شکار و تخریب زیستگاه‌های آنها، حفظ و نگهداری ژن گونه‌ها و سرشماری پرندگان و پستانداران از جمله اقدامات این اداره کل برای جلوگیری از خطر انقراض آنهاست.

وی با بیان اینکه هرمزگان 13 منطقه حفاظت شده، دو پناهگاه حیات وحش و یک اثر طبیعی ملی دارد، تصریح کرد: بر اساس آخرین فهرست سازمان جهانی حفاظت، 49 هزار و 237 گونه جانور و 14 هزار و 582 گونه گیاه در دسته‌های مختلف فهرست سرخ جهانی شناسایی شده است.

وفادار اضافه کرد: هرمزگان با داشتن نواحی کوهستانی و جنگلی، سواحل شنی، صخره‌ها و پهنه‌های وسیع گلی و خلیج فارس و دریای عمان زیستگاه مناسبی برای جانوران مهاجر و بومی مختلف است. چهل گونه پستاندار خشک زی و آبزی، 308 گونه پرندگان بومی و مهاجر، 40 گونه خزنده، 35 آب سنگ مرجانی و 450 گونه ماهی از جمله تنوع زیستی جانوری هرمزگان است.

وی خاطرنشان کرد: اول خرداد مطابق با 22 می، روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری شده که امسال تنوع زیستی در جزایر محور قرار گرفته است. اکنون 4 جزیره از 14 جزیره استان زیر پوشش حفاظتی محیط زیست استان قرار دارد و دامنه فعالیت و حفاظت در 4 جزیره دیگر هم در دست اقدام است.