ایسنا: جانورشناسان با بررسی DNA فک‌های راهب به گونه جدیدی از فک‌های راهب مدیترانه‌ای برخوردند.

جانورشناسان با بررسی فک‌های راهب دریای کارائیب، هاوایی و مدیترانه دریافتند که فک‌های راهب دریای کارائیب قرابت‌های زیادی با فک‌های راهب هاوایی دارند. آنها به این استدلال رسیدند که فک‌های راهب آمریکایی گونه‌ای مجزا از فک‌های راهب مدیترانه‌ای هستند.

در واقع فک‌های راهب آمریکایی از نظر ژنتیکی کاملا مجزا بوده و از نظر فیزیکی نیز با فک‌های راهب مدیترانه‌ای فرق می‌کنند. در نتیجه محققان برای این فک‌ها یک طبقه‌بندی جدید موسوم به Neomonachus تعریف کردند. بدین ترتیب سه گونه پیش از این یعنی فک‌های راهب کارائیب، هاوایی و مدیترانه‌ای در زیرمجموعه Monachus طبقه‌بندی می‌شوند و فک‌های آمریکایی جدید در طبقه‌بندی Neomonachus قرار می‌گیرند.

به گزارش مونگابی، «کریستوفر هلگن»، محقق «بنیاد اسمیسونیان» دراین‌باره گفت: میزان تفاوت‌های ژنتیکی و آناتومی میان این فک‌ها با فک‌های راهب مدیترانه‌ای برابر و حتی بیش از میزان تفاوت‌های میان طبقات مختلف فک‌هایی است که در جهان شناخته شده‌اند. در واقع با مشاهده تفاوت‌های ژنتیکی این فک‌ها، این مطالعه نشان داد فک‌های آمریکایی (کارائیبی- هاوایی) بیش از شش میلیون سال پیش از فک‌های راهب مدیترانه‌ای مجزا شده‌اند.منبع : برترین ها