مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان اعلام کرد: سرشماری از گونه‌های حمایت شده قوچ و میش در مناطق مختلف زیستگاهی استان در حال انجام است.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا اسماعیل مهاجرˈ گفت: این سرشماری به منظور آگاهی از چگونگی تغییرات جمعیت گونه‌های مورد نظر و کسب اطلاعات لازم از وضعیت آماری و پراکنش این پستانداران انجام می شود.

وی اظهار کرد: طبق برنامه ریزی به عمل آمده، این سرشماری از سوم الی ششم خرداد در کلیه مناطق زیستگاهی استان، منطقه حفاظت شده ˈجهان نماˈ و مناطق آزاد، توسط کارشناسان و مأموران گارد اجرایی ادارات تابعه به صورت هم زمان انجام می پذیرد.

وی یادآور شد: سرشماری از گونه‌های قوچ و میش به واسطه داشتن ویژگی‌های بیولوژیکی و اکولوژیکی و وضعیت حساس آنها از لحاظ جمعیتی، هر ساله در دو نوبت سرشماری بهاره در خرداد و سرشماری پاییزه در آبان، در استان گلستان انجام می شود.

وی تصریح کرد: با انجام سرشماری و کسب آمارهای منطقی و دقیق و نیز مشخص شدن وضعیت جمعیتی آنها در مقایسه با سال‌های گذشته، می‌توان راهکارهای مدیریتی مناسب را برای حفظ و حمایت از این گونه‌های با ارزش انتخاب کرد.

وی در ادامه از رهاسازی یک قطعه پرنده بوتیمار کوچک در شهرستان ترکمن خبرداد و اظهارکرد: در پی تماس یک همیار محیط زیست مبنی بر وجود یک قطعه پرنده مصدوم در شهرداری ترکمن، اکیپ گشت سیار یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان با حضور در محل، پرنده را به مرکز اداره انتقال دادند.

وی افزود: این بوتیمار کوچک، پس از انجام تیمارهای لازم و نیز بیومتری توسط محیط بانان واحد یگان حفاظت محیط زیست در زیستگاه طبیعی خود(مناطق نیزاری مجاور ساحل) در شهرستان ترکمن رهاسازی شد.

بوتیمار کوچک از راسته لک لک سانان محسوب می‌شود که اواخر بهار و تابستان در این منطقه نسبتاً فراوان است.

منبع:زیست آنلاین