معاون فنی حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: برای حفاظت از خرس سیاه آسیایی در مناطق بشاگرد، میناب و رودان از طعمه‌های طبیعی این حیوانات که علفخواران وحشی هستند با همکاری سازمان‌های مردم نهاد جلوگیری می‌شود.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا «عبدالوحید ریاضی‌فر» اظهار کرد: در اجرای طرح‌های حفاظت از خرس سیاه آسیایی و پلنگ ایرانی، شکار علفخواران وحشی در شرق هرمزگان ممنوع شد.

وی افزود: طرح حفاظت از خرس سیاه آسیایی از سال 88 با هدف حفظ نسل این حیوان و کاهش تعارض میان انسان و گوشتخواران و آگاهسازی جامعه‌ی محلی آغاز شد.

معاون فنی حفاظت محیط زیست هرمزگان تصریح کرد: با توجه به اینکه هم‌اکنون فصل بره‌گیری این علفخواران است شکار مجاز و غیرمجاز آن سبب کاهش جمعیت مولد آن در آینده و در نتیجه کاهش طعمه‌ی طبیعی پلنگ و خرس آسیایی در این منطقه می‌شود.

وی گفت: رها بودن دام‌ها در منطقه بدون نگهبان و سگ گله و کمبود شدید جمعیت علفخواران وحشی مانند کل، بز و قوچ و میش سبب نزدیکی گوشتخواران به روستاها و ایجاد خسارت به دامداران شده است.

معاون فنی محیط زیست هرمزگان افزود: جبران خسارت به دامداران و کشاورزان از طریق بیمه و اختصاص بیش از یک میلیارد ریال اعتبار از صندوق حیات‌وحش برای حفاظت بیشتر از خرس سیاه در دستور کار قرار گرفته است.

ریاضی‌فر ادامه داد: آگاهسازی جامعه محلی از طریق آموزش شیوه‌های دامداری و آشنایی با حیات وحش و اهمیت آن نیز با اجرای برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت از دیگر برنامه‌های طرح حفاظت از خرس سیاه آسیایی است.

وی اظهار کرد: دو منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی کوه در پهن در میناب و کوه نویرکان در رودان بعنوان مناطق حفاظت‌شده‌ی خرس سیاه آسیایی در دست بررسی است که پس از موافقت منابع طبیعی و سازمان صنعت، معدن و تجارت به شورای عالی محیط زیست معرفی می‌شود.

معاون فنی حفاظت محیط زیست هرمزگان خاطرنشان کرد: خرس سیاه آسیایی از گونه‌های نادر و با ارزشی است که سازمان حفاظت محیط زیست کشور آن را بعنوان نماد و سمبل طبیعت و حیات‌وحش هرمزگان معرفی کرده است.

براساس این گزارش، عواملی مانند خشکسالی، کاهش طعمه، کاهش پراکنش بعلت تخریب زیستگاه‌ها، حضور دام و کاربری‌های اراضی در کاهش نسل این جاندار مؤثر بوده است.

این حیوان در معرض انقراض از نظر اهمیت حفاظت در کشور پس از یوز پلنگ ایرانی قرار دارد

منبع:زیست آنلاین