سرپرست اداره حفاظت محیط زیست خوی گفت: تالاب الند این شهرستان در راستای طرح حفاظت از محیط زیست ، پرندگان و گونه های مختلف زیستی ، احیا و آبگیری شد.

جعفر محمدپور روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اکنون 90 درصد مساحت این تالاب آبگیری شده، افزود: تالاب دائمی الند از زیستگاههای ویژه پرندگان آبزی و کنارآبزی در منطقه به شمار می رود که با اجرای طرح آبگیری توسط حفاظت محیط زیست استان، به زیستگاهی مناسب برای پرندگان و پستاندارن تبدیل شده است.

وی ادامه داد: تالاب الند یکی از هفت تالاب شهرستان خوی و در منطقه الند پنج کیلومتری روستای قزلجه واقع است.

وی افزود: این تالاب با مساحتی افزون بر چهار هکتار مکانی مناسب برای زیست پرندگان همچون آنقوت، دم چیلک، اردک، کاکایی، غاز، حواصیل، حواصیل سفید، لک لک است که طراوت و زیبایی خاصی به محیط زیست خوی بخشیده اند.

محمدپور گفت: وجود منطقه حفاظت شده مراکان، زیستگاه اصلی قوچ و میش نژاد ارمنی و منطقه شکار ممنوع زرآباد با مساحتی افزون بر 90 هزار هکتار و قرار داشتن هفت تالاب فصلی و دائمی، خوی را از لحاظ زیست محیطی در زمره شهرستانهای مهم کشور و استان قرار داده است.

منطقه الند در غرب خوی و در دامنه های کوه اورین قرار دارد و علاوه بر داشتن تالاب یکی از ییلاق های این شهرستان محسوب می شود.

شهرستان خوی علاوه بر تالاب الند از شش تالاب قریس، امام کندی، قوروق، شعبانلو، عذاب و ملاجنود بهره مند است.

آذربایجان غربی هم اکنون دارای ‎ 30تالاب فصلی، دایمی، طبیعی و یا انسان ساخت با آب شور و شیرین است که بدون احتساب دریاچه ارومیه افزون بر ‎ 604هزار و ‎ 99هکتار از عرصه های استان را به خود اختصاص داده اند.

تالابهای آذربایجان غربی در چهار عنوان شامل پارک ملی دریاچه ارومیه ، تالابهای کنوانسیون رامسر، تالابهای محدوده شکار ممنوع و تالابهای عادی شناخته می شوند که پنج تالاب کنوانسیون رامسر، هشت تالاب محدوده شکار ممنوع و بقیه تالابهای معمولی هستند.

از 22 سایت کنوانسیون رامسر سه سایت شامل تالاب دریاچه ارومیه، تالاب قوپی باباعلی و تالابهای یادگارلو، درگه سنگی و شورگل، در آذربایجان غربی قرار گرفته اند.

سه تالاب یادگارلو، درگه سنگی و شورگل در شهرستان نقده یک سایت از کنوانسیون رامسر را به خود اختصاص داده اند.

علاوه بر تالابهای بین المللی در شمال و جنوب استان تالابهای دیگری نیز وجود دارد که از شهرستان ماکو در شمال تا شهرستان میاندوآب در جنوب استان پراکنده اند که هریک از این تالابها زیستگاه مهمی برای پرندگان و محیطی برای تلطیف آب و هوا و منبعی برای تغذیه سفره های زیرزمینی آب محسوب می شوند.

منبع:ایرنا