عاملین برداشت غیرقانونی ۲۶۰ کیلوگرم گیاه کمیاب کما در اشترانکوه دستگیر شدند

۴ خرداد ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: محیط بانان منطقه حفاظت شده اشترانکوه حین گشت و کنترل متوجه گروهی شدند که مشغول بار زدن یک خودروی نیسان از گیاهان کوهی بودند.
مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه در این باره گفت: مامورین ضمن توقیف خودرو به تفتیش آن پرداخته و در جریان این بازرسی میزان ۲۶۰ کیلوگرم گیاه مرتعی کما کشف و ضبط گردید.
کورش لشنی افزود: در این رابطه ۱۰ نفر متخلف بازداشت شدند که یک نفر (صاحب نیسان) فروشنده اصلی و بقیه به عنوان کارگر و عامل کندن و جمع آوری گیاهان از کوه بوده اند.

کلیه متهمین پس از بازداشت و تنظیم صورتجلسه به همراه پرونده متشکله تحویل مراجع قضایی شدند.
بر اساس قانون مبلغ جریمه نقدی قابل پرداخت بابت هر کیلوگرم گیاه کما معادل ۲۵,۰۰۰ ریال تعیین شده است، درصورتیکه این گیاه باارزش و کمیاب تا کیلویی ۶۰,۰۰۰ ریال در بازار خرید و فروش می گردد که این میزان جریمه به هیچ عنوان بازدارندگی لازم را ندارد.

گیاه کما با نام علمی Ferula gummosa گونه ای مرتعی بوده که دارای خاصیت درمانی و مصرف خوراکی می باشد.
متاسفانه پوشش این گیاه ارزشمند به دلیل برداشت بیرویه توسط افراد محلی و قاچاقچیان و چرای بیش از حد دام اهلی در مراتع، تقریبا در تمام رویشگاه ها و مناطق پراکنش خود در استان های کردستان و لرستان از بین رفته و صرفا و در نقاطی محدود از منطقه حفاظت شده اشترانکوه با تراکم نسبتا مناسب وجود دارد.

در صورت عدم تصویب قوانین بازدارنده و افزایش جرائم برداشت غیرقانونی گیاهان خودرو و عدم تشدید برخورد با متخلفین از سوی سازمان جنگل ها و سازمان حفاظت محیط زیست، متاسفانه به زودی شاهد نابودی کامل بسیاری از گونه های گیاهی وحشی و خودرو در مراتع و کوهستان های کشور خواهیم بود.