دوستداران طبیعت لانه گذاری حواصیل ها در تالاب انزلی را جشن گرفتند

انزلی - ایرنا- نخستین جشنواره لانه گذاری و جوجه آوری حواصیل ها به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی (اول خرداد) به همت اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان و اداره محیط زیست انزلی و با حضور جمع کثیری از علاقه مندان به طبیعت عصر پنجشنبه در تالاب انزلی برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: جزیره قلم گوده در تالاب انزلی زیستگاه مناسبی برای زاداوری چهار گونه حواصیل است .

ˈ محمد رضا برجی ˈ با اشاره به وجود گونه های مختلف پرندگان در گیلان اظهار کرد : برخی پرندگان مهاجرند و بعد از زمستان گذرانی در زیستگاههای استان بدون زاداوری منطقه را ترک می کنند .

وی افزود : تعدادی از گونه ها نیز در همین منطقه زاداوری کرده و در داخل کشور مهاجرت می کنند که حواصیلها را می توان از این نوع دانست که با تغذیه از ماهیان و انواع حشرات نقش مهمی در کنترل اکولو‍ژیکی آفات و لارو حشرات موجود در شالیزارها دارند.

برجی ، همچنین با اشاره به این که شعار امسال تنوع زیستی ˈ تنوع زیستی در جزایر ˈ است علت انتخاب جزیره قلم گوده را وجود گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی خواند.

وی در ادامه تنوع زیستی را به معنای گوناگونی و وجود انواع مختلف موجودات زیستمندان خواند و افزود : تنوع زیستی را در چهار سطح زیستگاه و اکوسیستم، گونه، ژن و فرهنگی تعریف کرده اند .

وی با اشاره به وجود گونه های با ارزش جانوری و گیاهی در گیلان اظهار کرد : 31 درصد پستانداران و63 درصد پرندگان در این استان وجود دارند.

برجی خاطر نشان کرد : فرهنگ نقش بسیار موثری در حفاظت از تنوع زیستی ایفا می کند.

منطقه حفاظت شده سیاه کیشم در گیلان بزرگترین کلونی جوجه آوری حواصیل خاکستری در جنوب دریای خزر است.

حواصیل خاکستری (با نام علمی Ardea cinerea) پرنده ای آبچر از خانوادهٔ حواصیلیان و از راستهٔ لک لک سانان و بومی نواحی معتدل اروپا، آسیا و همچنین بخش هایی از آفریقاست.

حواصیل در آب های کم عمق به شکار ماهی، قورباغه و حشرات می پردازد.

حواصیل های خاکستری به طور دسته جمعی و بر روی درختانی که نزدیک علفزارهای پرآب، رودخانه ها، دریاچه ها و یا ساحل دریا هستند لانه می سازند هرچند آنان در نیزارها نیز معمولاً آشیان می کنند. لانهٔ حواصیل خاکستری بزرگ بوده و از چوب ساخته می شود.

تالاب انزلی یکی از بزرگترین و مهمترین زیستگاه های پرندگان در جنوب دریای خزر بشمار می رود.