کشف چهار جوجه جغد تازه متولد شده از منزل یک متخلف سابقه دار در خرم آباد

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر برداشتن جوجه های یک جغد از داخل لانه توسط یک متخلف و انتقال جوجه ها به منزل، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان خرم آباد پس از اخذ نیابت قضایی از دادستان وارد منزل مربوطه شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خرم آباد گفت: در جریان بازرسی از این منزل مسکونی ۴ عدد جوجه جغد تازه متولد شده کشف و ضبط و یک نفر متهم در این رابطه بازداشت گردید.

امین مرادی افزود: متهم که از متخلفین سابقه دار در زمینه زنده گیری و فروش پرندگان وحشی و شکاری می باشد، جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

خوشبختانه پس از گذشت چندین روز از کشف جوجه ها، هر ۴ جوجه جغد در سلامت کامل بوده و تحت نظر کارشناسان حیات وحش تحت تغذیه و مراقبت هستند.………………
.
تصویر: جوجه جغدهای کشف شده از منزل یک متخلف سابقه دار در شهرستان خرم آباد

کامران سپه وند کارشناس حقوقی اداره کل محیط زیست لرستان در این خصوص تصریح کرد: مامورین اجرایی با عنایت به رسالت سازمانی در کار خود بسیار جدی بوده و با استناد به تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون و شکار و صید هر کس مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید و فروش، حمل و نگهداری پرندگان شکاری کند علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده به میزان ۳ سال به جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار تا بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، برداشت جوجه های تازه متولد شده پرندگان وحشی به منظور پرورش و فروش در بازار، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است که متاسفانه در این فصل از سال و همزمان با سربرآوردن جوجه های پرندگان از تخم به شدت رواج یافته است. معمولا اکثر این جوجه ها به دلیل ضعف جسمانی همچنین تغذیه و شرایط نگهداری نامناسب، پس از چند روز تلف شده و تعداد بسیار کمی از آنها زنده می مانند.