عاملین کشتار دو جوجه عقاب طلایی به تحمل حبس و جزای نقدی محکوم شدند

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر برداشتن دو جوجه عقاب طلایی از درون لانه توسط متخلفین و انتقال جوجه ها به یک منزل شخصی در شهرستان سیرجان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان پس از هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی وارد منزل مربوطه شدند.
رئیس اداره محیط زیست سیرجان در این باره گفت: در جریان تفتیش و جستجو از این منزل مسکونی دو جوجه عقاب طلایی تازه متولد شده به همراه ۳ قطعه کبک زنده کشف و ضبط و ۲ نفر متهم نیز در این رابطه دستگیر شدند.
محمدهادی محسن زاده افزود: دو جوجه عقاب پس از انتقال به اداره محیط زیست شهرستان سیرجان تحت معاینات دامپزشکی قرار گرفتند اما به دلیل شرایط نامناسب نگهداری و تغذیه در منزل متخلفین متاسفانه ظرف چند ساعت تلف شدند.
….
.
تصویر: جوجه عقاب زنده گیری شده توسط متخلفین پس از انتقال به اداره محیط زیست شهرستان شیراز


متهمین در جریان بازجویی ها انگیزه خود از برداشت جوجه عقاب ها را فروش به شخص دیگری عنوان نمودند. بنابراین با اعتراف صریح متخلفین دستگیر شده یک نفر متهم نیز به عنوان خریدار، شناسایی و به دادگاه معرفی گردید.
مجرمین پس از پرداخت مبلغ ۳۰ میلیون ریال بابت ضررو زیان وارده به محیط زیست ناشی از زنده گیری غیرمجاز دو جوجه عقاب طلایی (پانزده میلیون ریال بابت هر یک عدد عقاب طلایی)، جهت رسیدگی از جنبه عمومی جرم به اتهام صید و شکار غیرمجاز گونه جانوری حمایت شده به مراجع قضایی معرفی شدند.

در جریان رسیدگی به پرونده متهمین در شعبه ۱۰۲ دادگاه جزایی دادگستری شهرستان سیرجان، با استناد به ماده ۴۷۲ قانون مجازات اسلامی بند ۱۰ و ۱۳ قانون شکار و صید، با حکم قاضی پرونده احکام زیر برای متهمین صادر گردید.


متهم ردیف اول: تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری (زندان غیر قابل خرید) و پرداخت بیست میلیون ریال به عنوان جزای نقدی بابت شکارغیرمجاز دو جوجه عقاب طلایی و پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی بابت شکار غیرمجاز ۳ قطعه کبک

متهم ردیف دوم: تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری و پرداخت بیست میلیون ریال به عنوان جزای نقدی بابت شکار غیرمجاز دو جوجه عقاب طلایی

متهم ردیف سوم: تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری و پرداخت بیست میلیون ریال به عنوان جزای نقدی بابت خرید غیرمجاز دو جوجه عقاب طلاییبا توجه به جوان بودن متهمین و همچنین نداشتن سابقه کیفری، مجازات حبس متهمین با دو درجه تخفیف به میزان فوق (۹۱ روز) کاهش یافته است که در غیر اینصورت طبق قانون، مجازات حبس تعزیری می توانست تا سه سال برای هریک از متهمین در نظر گرفته شود.