فرماندار شهرستان شمیرانات گفت: جلوگیری از ورود آلودگی به داخل سدهای لتیان و لار در دستور کار مسئولان شهرستان شمیرانات قرار دارد.

عزت‌الله خان‌محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شرق استان تهران با بیان اینکه طبق مطالعات صورت گرفته، شهرستان شمیرانات از امتیازات ویژه‌ای برخوردار است، اظهار کرد: در سال 1366 فرمانداری شمیرانات بعد از یک دوره تعطیلی طولانی، به طور مجدد فعالیت خود را آغاز کرد و این شهرستان به طور رسمی به ساختار تقسیمات کشوری اضافه شد.


فرماندار شمیرانات با بیان اینکه بر اساس تقسیمات، حوزه استحفاظی این شهرستان بخش‌هایی از مناطق دو و چهار تهران را در بر گرفت، تصریح کرد: در این تقسیم‌بندی، لواسانات و رودبار قصران نیز جزء این بخش شناخته شد.


خان‌محمدی با بیان اینکه مشکلاتی در خصوص استقلال شمیرانات وجود دارد، اظهار داشت: در این زمینه، مشکلاتی نظیر ناهماهنگی با شهرداری تهران که شامل مناطق 22 گانه است، دیده می‌شود و شمیرانات نیز جزئی از این ساختار محسوب می‌شود.
وی با اشاره به پیگیری این موضوع از دهه 70 خاطرنشان کرد: با وجود اینکه استقلال شمیرانات خواست مردم منطقه است، ولی متاسفانه شهر تهران اعتقادی به این جداسازی ندارد و هنوز شهرداری شمیرانات مستقل نیست؛ این بحث پیچیده به وزارت کشور محول و با نشست‌های کارشناسی، تصمیم نهایی اتخاذ شده است.


فرماندار شمیرانات با اشاره به طرح جامع گردشگری، شکنندگی منطقه، ساخت و سازهای غیرمجاز و جلوگیری از تصرف اراضی ملی توسط ارگان‌ها یا مردم اظهار کرد: با ظرفیت‌های فراوان منطقه باید به بافت اقلیمی و شرایط آب‌ و هوایی نگاه ویژه‌ای داشت؛ اگر در خصوص تخریب‌ها آسیب‌شناسی کنیم، قطعا برای تبیین یک راه مناسب به نتیجه می‌رسیم.


خان‌محمدی اضافه کرد: برای تجاوز به اراضی ملی، زراعی و حریم رودخانه‌ها، فرمانداری شمیرانات با استانداری تهران به نتیجه رسید که همراه با ستادی برای جلوگیری از تصرف‌های غیرقانونی اقدام کند.


وی در خصوص جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز افزود: کسانی که زمین با سند دارند، برای ساخت باید پروانه ساخت بگیرند و این موضوع در دست اقدام است؛ در نظر داریم این امر را در قالب بسته‌ای به اجرا درآوریم تا از ساخت و سازهای بی‌رویه جلوگیری شود.
فرماندار شمیرانات با اشاره به شرایط مناسب و مواهب خوب منطقه و هزینه‌های کم آن در گذشته اظهار داشت: شهروندان ترجیح می‌دادند برای گردش و تفریح به این منطقه خوش آب‌ و هوا بیایند؛ ‌مورد توجه بودن منطقه موجب افزایش قیمت و قیمتی‌تر شدن منطقه شده که این موضوع حساسیت‌هایی در پی‌ داشته است.


خان‌محمدی در خصوص تأمین آب شرب تهران اظهار داشت: سدهای لتیان و لار، 45 درصد از آب شرب تهران را تأمین می‌کنند و همین امر موجب شده تا جلوگیری از آلودگی به داخل این دو سد در دستور کار مسئولان شهرستان شمیرانات قرار گیرد.
فرماندار شهرستان شمیرانات با بیان اینکه این موضوع در دستور کار مسئولان استان تهران نیز قرار دارد، گفت: با وجود اینکه طرح تصویب آ‌ب‌ و فاضلاب، 10 سال پیش در شورای امنیت ملی انقلاب تصویب شده بود، اما هنوز این طرح اجرا نشده است.

منبع:زیست نیوز