کشف ۳۹ پرنده وحشی در عملیات یگان محیط زیست تهران در بازار پرندگان خلیج

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست استان تهران، روز گذشته (جمعه ۲۶ اردیبشت) طی عملیاتی در بازار پرندگان خلیج به برخورد با فروشندگان پرندگان وحشی پرداختند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران گفتک در جریان این عملیات ابتدا تعدادی از همیاران بصورت نامحسوس به شناسایی عوامل فروش پرندگان وحشی در بین فروشندگان پرندگان مجاز پرداخت.
پس از آن نیروهای یگان وارد عمل شده و تعداد نسبتا زیادی پرنده وحشی را کشف و ضبط و عده ای متخلف در این زمینه به مراجع قضایی معرفی شدند.

اسماعیل میرانزاده افزود: از متخلفین تعداد ۳۹ عدد انواع پرندگان وحشی شامل ۱۶ کبک وحشی، ۶ تیهو، ۱۲ جوجه هدهد، ۴ جوجه دارکوب و یک بلبل خرما کشف و ضبط گردید.

کلیه پرندگان کشف شده به کلینیک حیات وحش سازمان محیط زیست در پارک پردیسان منتقل شدند اما تعداد زیادی از پرندگان به خصوص جوجه ها به دلیل شرایط نامناسب نگهداری و ضعف جسمانی تلف شدند.………
..
تصویر: جوجه هدهدهای کشف شده توسط یگان محیط زیست استان تهران از بازار پرندگان خلیج


به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، طبق قانون خرید، فروش و نگهداری گونه های جانوری وحشی نیازمند اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط می باشد در غیر این صورت جرم محسوب شده و با متخلفین مطابق قوانین برخورد خواهد شد.


گونه های جانوری وحشی، حیوانات خانگی محسوب نمی شوند و خرید و نگهداری آنها در منزل علاوه بر امکان ابتلا به برخی بیماریهای مشترک مابین انسان و حیوان منجر به صید هرچه بیشتر این گونه ها از طبیعت توسط افراد سودجو و تهدید نسل آنها در زیستگاه های طبیعی خواهد شد.
هم اکنون نسل برخی از گونه های پرندگان وحشی به دلیل زنده گیری و برداشت جوجه ها از درون آشیانه به منظور فروش به عنوان پرنده خانگی، در طبیعت درحال انقراض می باشد.