پایگاه خبردیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دو روز قبل دامداران روستای زرداب از توابع شهرستان خواف حین چرای گوسفندان در منطقه تنگل رینگو رزداب متوجه رفتار غیرعادی و تهاجمی سگ های گله شدند.

آقای “مولوی تیمورپور” روحانی اهل روستا که مشغول دوشیدن شیر از دام های خود بود نیز با دقت به رفتار غیرعادی سگ های گله، متوجه شد که سگ ها دو توله کفتار کوچک را دوره کرده اند.
آقای تیمورپور خود را به محل حضور سگ ها رسانده و از حمله سگ های گله به توله کفتارها جلوگیری می کند.
پس از آن عده ای از دامداران که در محل تجمع کرده بودند و حضور کفتار در منطقه را تهدیدی برای دام های خود می دانستند قصد داشتند در همان محل توله ها را از بین ببرند اما مولوی تیمورپور و یکی از همیاران محیط زیست که از اهالی همان روستا بود اجازه کشتن توله کفتارها را نداده و آنها را به منزل خود در روستا منتقل کرده و با اداره محیط زیست خواف تماس گرفتند.


………… .تصویر: دو توله کفتار راه راه پس از نجات و انتقال به اداره محیط زیست شهرستان خواف
عباس طاهریان رئیس اداره محیط زیست شهرستان خواف در این باره گفت: به دنبال تماس یکی از همیاران مبنی بر مشاهده دو توله کفتار، محیط بانان این اداره به روستای مذکور اعزام شدند و پس از تحویل گرفتن دو توله کفتار راه راه از منزل یکی از اهالی، آنها را به اداره منتقل نمودند.
پس از انتقال توله ها به اداره محیط زیست طی هماهنگی صورت گرفته با شبکه دامپزشکی شهرستان خواف توله کفتارها توسط دامپزشک معاینه و اقدامات اولیه در مورد آنها صورت گرفت.


عباس طاهریان گفت: توله کفتارهای راه راه که به لحاظ جنسیت یکی نر و دیگری ماده هستند هم اکنون در قرنطینه سایت تکثیر و پروش جبیر سلامی تحت مراقبت و تغذیه می باشند و به خوبی غذا می خورند.

هم اکنون ۲ روز است که محیط بانان این اداره مشغول جستجوی منطقه جهت یافتن لانه و ردی از کفتار مادر هستند و در روز دوم جستجو با همکاری آقای مولوی تیمورپور نشانه هایی از جمله ردپا و سرگین مشاهده شده اما هنوز موفق به یافتن لانه مربوطه یا مشاهده کفتار ماده نشده اند.


تصویر: پایش منطقه تنگل رینگو رزداب در حاشیه منطقه شکارممنوع سده جهت یافتن لانه یا ردی از کفتار مادر
مدثر تیموری فرمانده یگان محیط زیست شهرستان خواف در مورد سرنوشت توله کفتارها به خبرنگار دیده بان محیط زیست گفت: توله کفتارها در سلامت کامل بسر می برند و کاملا سرحال هستند.
توله ماده بسیار پرخاشگر و تهاجمی و توله نر کمی ترسو و خجالتی است اما به دلیل آسیب پذیر بودن به هیچ عنوان قابلیت رهاسازی و توانایی زنده ماندن در طبیعت را ندارند.

مدثر تیموری افزود: توله کفتارها بسیار کوچک و حدودا یک الی دوماهه هستند و مشخص نیست به چه علت لانه خود را ترک کرده اند.
با توجه به علائم و شواهد بدست آمده در جریان پایش دو روزه در منطقه، احتمال مرگ کفتار مادر ضعیف است و به احتمال فراوان به دلیل بازیگوشی توله ها در این سن از لانه دور شده و توسط سگ ها دنبال شده اند.

فرمانده یگان محیط زیست شهرستان خواف گفت: فردا (جمعه ۹۳/۲/۲۶) قرار است بسیجی متشکل از محیط بانان شهرستان خواف با کمک تعدادی از همیاران تشکیل شده و در پایشی گسترده در سطح منطقه امیدواریم لانه کفتار یا ردی از کفتار مادر را بدست آوریم.
منبع خبر : پایگاه خبردیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران