دستگیری متخلفین برداشت غیرقانونی ۱۲۰ کیلوگرم گیاهان دارویی در اشترانکوه

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: همه ساله با شروع فصل بهار و رویش گیاهان مرتعی، افراد سودجو با دستبرد به طبیعت و برداشت بیرویه از گیاهان مرتعی خوراکی و دارویی اقدام به تخریب طبیعت نموده و گونه های گیاهی را با خطر انقراض روبه رو می کنند.
در مناطق حفاظت شده برابر قوانین به منظور حفظ گونه های گیاهی و جانوری، برداشت این گونه ها بدون مجوز قانونی ممنوع بوده و با افراد خاطی برخورد قانونی صورت میگیرد و متخلفین به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه گفت: روز گذشته (سه شنبه ۹۳/۲/۲۳) گروهی از متخلفین که ۱۲۰ کیلوگرم گیاهان مرتعی حمایت شده را چیده بوده و با استفاده از تاریکی شب قصد خروج گیاهان از منطقه را داشتند توسط محیطبانان منطقه حفاظت شده اشترانکوه مستقر در پاسگاه چشمه خرم دستگیر شدند.

. .تصویر: ۱۲۰ کیلوگرم گونه گیاهی انخش که از متخلفین در منطقه حفاظت شده اشترانکوه کشف و ضبط گردید
کورش لشنی گفت: گونه برداشت شده نوعی گیاه مرتعی به نام انخش است که خاصیت دارویی داشته و برای تنظیم فشار خون بسیار مفید است.
متاسفانه به دلیل برداشت بیرویه این گونه گیاهی توسط افراد متخلف و سودجو، وسعت محدوده رویش این گیاه بسیار کاهش یافته و این ذخیره ژنتیکی ارزشمند در آستانه نابودی قرار گرفته است.

لشنی افزود: متخلفین به جهت تازه و لطیف تر بودن، گیاهان مرتعی را پیش از طی مراحل تکامل، زایش و گلدهی برداشت می کنند که این موضوع منجر به وارد آمدن خسارات فراوانی به گونه های خوراکی و دارویی شده است.
مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه گفت: متخلفین دستگیر شده پس از پرداخت جریمه نقدی معادل هر کیلو ۳۰,۰۰۰ ریال، جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند