رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: ماموران یگان حفاظت این اداره بیش از ۳۰ قطعه از پرنده نادر اردک سرسفید را در تالاب آق قلعه این شهرستان مشاهده کردند.

به گزارش زیست آنلاین از ایرنا ˈ فرامرز سفری ˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مشاهده و شناسایی اردک های سرسفید در تالاب آق قلعه در این فصل از سال حاکی از توقف این پرنده نادر برای لانه سازی و جوجه آوری در این تالاب است.

وی اضافه کرد: اردک سرسفید ( white- headed Duck ) از راسته غازسانان و تیره اردکیان بوده و نام علمی آن ˈ اوکسی اورا لوکو سفالا ˈ ( Oxyura Leucocephala) است که از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست در فهرست گونه های در خطر انقراض قرار دارد.

وی گفت: این نوع از پرنده که در سطح جهانی در زمره پرندگان حمایت شده است، تحت حفاظت کامل قرار داشته و باید از مناطق تولید مثل آن حفاظت کامل به عمل آید.

سفری افزود: بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان محیط زیست جمعیت، اردک سرسفید در کشور بین چهار تا پنج هزار قطعه برآورد شده و جمعیت آن بر اساس مطالعات و بررسی های سازمان های جهانی رو به کاهش است به همین دلیل جزء گونه های حفاظت شده و حمایت شده قرار دارد.

وی یادآور شد: این پرنده برای تولید مثل به تالاب های شمالغرب کشور از جمله آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی مهاجرت کرده و در آنجا تخمگذاری می کند و برای زمستان گذرانی علاوه بر این دو استان در استان های گیلان، مازندران، کردستان، خوزستان، فارس و اصفهان نیز دیده شده است.

تالاب آق قلعه با 310 هکتار مساحت در 9 کیلومتری شهرستان نقده در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد که در سال 1386 از سوی این اداره احیاء و در زمان حاضر از وضعیت مطلوبی برای زیست و زادآوری پرندگان برخوردار است.


منبع:زیست آنلاین