حشره‌شناسان سوئیسی با کنکاش در طبیعت و در دنیای سوسک‌های اسیدپاش راهکار عجیب و در عین حال موثری را برای مراقبت از دستگاه‌های خودپرداز در برابر سارقان پیشنهاد کرده‌اند.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا سوسک‌های اسیدپاش که رنگ سبز- آبی درخشانی دارند مجهز به یکی از تهاجمی‌ترین سیستم‌های دفاعی شیمیایی هستند. نوعی ماده شیمیایی که در هنگام احساس خطر از بدن این سوسک اسپری می‌شود برای کشتن مورچه‌ها کافیست. این قابلیت دفاعی در سوسک‌های اسیدپاش با ذخیره دو ماده شیمیایی مختلف داخل مجراهای جداگانه‌ای در شکم حشره امکان‌پذیر است. این حشره در هنگام احساس خطر طی فرآیندی این دو ماده شیمیایی را در محفظه شکمی خود ترکیب کرده و با انجام واکنش شیمیایی، ترکیبات سمی و بسیار خطرناکی تولید می‌کند و آن را به سمت مهاجمان و شکارچیان می‌پاشد.

«وندلین یان استارک»، متخصص «مرکز شیمی و علوم زیستی کاربردی» سوئیس در‌این‌باره گفت: با وجود اینکه علم بشری در دنیای فن‌آوری به بن‌بست رسیده اما مشاهده می‌کنیم که چگونه در طبیعت راه حل همه مشکلات وجود دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه سی‌بی‌اس، گروهی از متخصصان به سرپرستی استارک با الهام از این سیستم دفاعی در بدن سوسک اسیدپاش مکانیسم جدیدی را علیه خرابکاران و سارقان دستگاه‌های خودپرداز طراحی کردند. این تکنیک شامل وسیله‌ای است که از چندین لایه مجزای پلاستیکی درست شده و در صورت آسیب رسیدن به سطح آن، یک ماده کفی داغ به سمت صورت مهاجم پاشیده می‌شود.

استارک افزود: از این مکانیسم در هر مکانی که نیاز به حفظ امنیت است می‌توان استفاده کرد. از آنجا که در این تکنیک به برق نیز نیازی نیست لذا از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه است. وقتی لایه‌های پلاستیکی محتوی مواد شیمیایی با هم تحت فشار قرار می‌گیرند واکنشی رخ می‌دهد که منجر به تولید اسید و پاشیدن آن به سمت فرد بزهکار می‌شود.

منبع:زیست آنلاین