به گزارش زیست آنلاین از ایسنا وقتی اجساد دلفین‌ها را در کنار ساحل می‌بینیم درمی‌یابیم که اقیانوس‌ها و دریاها وضعیت خوبی ندارند و سلامت آب‌ها و آبزیان در خطر است.

در این گزارش به نقل از پایگاه اینترنتی «وت استریت» به حقایق ناشناخته‌ای از این پستانداران جذاب و محبوب اشاره شده که خواندن آن خالی از لطف نیست چراکه بهترین راه نجات دلفین‌ها از انقراض، شناخت این آبزیان ارزشمند و تهدیدهای احتمالی پیش روی آنها است.

بنابراین گزارش، هفت واقعیت جالب درباره دلفین‌ها که احتمالا تاکنون چیزی در مورد آنها نشنیده‌اید به شرح زیر است:

دلفین‌ها با سبیل متولد می‌شوند

اگرچه پوست دلفین‌ها بسیار صاف به نظر می‌رسد اما آنها در مقطعی از زندگی خود یعنی در بدو تولد مقدار کمی مو شبیه سبیل درست مانند انسان‌ها پشت لب بالایی خود دارند اما به دلیل شنا کردن این موها به زودی زود می‌ر‌یزند.

دلفین‌ها تارهای صوتی ندارند

این تصور که دلفین‌ها به دلیل نداشتن تارهای صوتی با استفاده از دهان خود صدا تولید می‌کنند نیز اشتباه است چون تمام صدایی که ما از دلفین‌ها می‌شویم با کمک سوراخ بینی آنها تولید می‌شود.


دلفین‌ها هم اسم دارند

صدایی که از دلفین‌ها خارج می‌شد صرفا به منظور تبادل ارتباط عمومی و جهت‌یابی نیست بلکه آنها یکدیگر را از روی تفاوت در صدای منحصربه‌فرد می‌شناسند. هر دلفین یک سوت اختصاصی و انحصاری دارد که در اجتماع آنها به عنوان یک اسم در نظر گرفته می‌شود.


دلفین‌ها همراه با گونه‌های مختلف سفر می‌کنند

برخی دلفین‌هایی که به آب‌های همسایه سفر می‌کنند اغلب سبب شکل‌گیری نژادهای تلفیقی از دلفین‌ها می‌شوند. دلفین‌ پهلوسفید بومی اقیانوس آرام یکی از همین نمونه‌هاست که از آمیزش دلفین و نهنگ شکل گرفته است. این پدیده در دلفین‌ها به دلیل ویژگی‌های معاشرتی، مهربان و کنجکاوانه‌ای که دارند، تعجبی ندارد.


دلفین‌ها ذاتا کوررنگ هستند


آنچه که دلفین‌ها در مشاهده اشیاء رنگی می‌بینند هنوز برای محققان ناشناخته است. اما مطالعات روانشناختی نشان می‌دهد دلفین‌ها قادر به دیدن طیف نور سبز نیستند که این به دلیل نداشتن سلول مخروطی بینایی طیف سبز در چشم آنهاست. به عبارت دیگر مطالعات رفتارشناسی پیش‌بینی می‌کند که احتمالا دلفین‌ها قابلیت دیدن رنگ‌ها را دارند اما کارشناسان معتقدند دلفین‌ها به نور واکنش نشان می‌دهند در حالی که در مقابل مشاهده رنگ، واکنشی از خود نشان نمی‌دهند.


دلفین حس بویایی ندارد


دلفین‌ها همچنین به دلیل نداشتن ناحیه بویایی در مغز خود قادر به تشخیص بو نیستند و حس بویایی ندارند.


منبع:ایسنا