در حالی که اخیرا انتقادهای شدیدی به شیوه نگهداری حیوانات در باغ وحش های ایران شده است، به تازگی تصاویری از شیر باغ وحش زابل در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که نشان می دهد چشم شیر عفونت شدید دارد. مسوولان زابل می گویند که تفنگ و ماده بیهوشی برای مداوای شیر ندارند.


به گزارش زیست آنلاین از آخرین نیوز، ماجرای بدبختی گونه های مختلف جانوری در اسارتگاه های سراسر ایران این روزها ابعاد گسترده تری یافته است. اگر تا امروز به شیوه نگهداری در قفس های تنگ و تغذیه نامناسب انتقاداتی وجود داشت، امروز به نظر می رسد حتی در مداوای حیوانات بیمار نیز تعلل می شود. تازه ترین نمونه آن شیر باغ وحش زابل است که با چشمی عفونی مدت هاست هیچ مداوایی دریافت نکرده است.


«مجتبی نورا»، از فعالان محیط زیست در استان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با CHN در مورد مسایل موجود بر سر مداوای این جانور گفت :«فعلا که این شیر بلا تکلیف مانده است. ریس دانشگاه زابل می گوید ماده بیهوشی داریم و تنها تفنگ برای شلیک نیاز داریم اما از طرف دیگر محیط زیست استان می گوید تفنگ هم نداریم و باید از تهران بیاوریم.»


به گفته او، در عمل کاری برای این شیر انجام نشده و شیر با عفونت شدید چشمی زندگی می کند.
با توجه به این که با فرارسیدن فصل تابستان و گرمای شدید هوا وضعیت شیر به مراتب بدتر خواهد شد اما هنوز ماجرای مداوای چشم شیر در میان اظهارنظرهای ضد و نقیض معطل مانده است.