کشف اولین گونه «آنفلوآنزای پنگوئنی» در قطب جنوب


یک تیم بین‌المللی از دانشمندان برای اولین بار موفق به شناسایی نوعی ویروس آنفلوآنزای پرندگان در گروهی از پنگوئنهای آدلی در قطب جنوب شدند.


به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، جالب اینجاست که به گفته محققان، این ویروس به هیچ کدام از ویروسهای آنفلوآنزای رایج پرندگان شباهت ندارد.


در حالیکه گروههای پژوهشی دیگر پیش از این، نمونه‌های خون را از بدن پنگوئنها گرفته و پادتن‌های آنفلوآنزا را در آن شناسایی کرده بودند، هیچ کسی تاکنون نتوانسته بود ویروس زنده و واقعی آنفلوآنزا را در پنگوئنها یا دیگر پرندگان حاضر در قطب جنوب شناسایی کند.


این ویروس باعث ایجاد بیماری در پنگوئنها نشده است اما پژوهشها نشان داده که ویروسهای آنفلوآنزای پرندگان می‌توانند خود را به قطب جنوب رسانده و خود را جامعه پنگوئنها ابقا کنند.


به گفته دانشمندان، این موضوع با خود سوالات زیادی را به همراه می‌آورد که از آن جمله می‌توان به پرسشهایی مانند تعداد دفعاتی که این ویروس به قطب جنوب وارد شده، امکان سرایت ویروسهای بسیار بیماری‌زای آنفلوآنزای پرندگان به این منطقه، حیوانات یا زیست‌بومهایی که این ویروس در آنها حفظ شده و امکان حفظ ویروس در طول زمستان از طریق انجماد اشاره کرد.


برای این پژوهش، محققان در ژانویه و فوریه 2013 به جمع‌آوری نمونه‌های سوآب از نای و دهان 301 پنگوئن آدلی و همچنین نمونه خون 270 پنگوئن از دو منطقه خلیج آدمیرالتی و رادا کوواندوگا پرداختند.


آنها با استفاده از روشی موسوم به رونویسی معکوس زمان واقعی موفق به شناسایی ماده ژنتیکی ویروس آنفلوآنزای پرندگان در هشت نمونه شدند که شش مورد به پنگوئنهای بالغ و دو نمونه به جوجه پنگوئنها تعلق داشت.


محققان توانستند چهار نمونه از این ویروسها را کشت کننند که نشانگر وجود ویروس عفونی زنده بود.

منبع:ایسنا