تصویربرداری توسط محیطبانان منجر به شناسایی و دستگیری دو شکارچی شرور شد

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: تصویربرداری محیط بانان از دو شکارچی شرور و سابقه دار که بوسیله یک قبضه اسلحه جنگی کلاشینکف مبادرت به کشتار یک بز وحشی و بزغاله اش نموده بودند، علی رقم فرار متخلفین منجر به شناسایی و دستگیری آنان شد.
ظهر روز شنبه ۱۳۹۳/۲/۱۳ محیط بانان منطقه حفاظت شده خائیز متوجه صدای شلیک گلوله در ارتفاعات موسوم به تنگ تکاب شدند.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه در این باره گفت: بلافاصله گروهی از محیط بانان عازم ارتفاعات شده و به جستجوی منطقه پرداختند.
سید قدرت اله علیپور افزود: درحالیکه محیط بانان مشغول جستجو بودند، مجددا صدای شلیک دو گلوله دیگر به گوش میرسد.
علیپور گفت: محیط بانان که موفق به مشاهده عاملین شلیک نشده بودند در آستانه غروب آفتاب در مسیر احتمالی بازگشت متخلفین به کمین نشسته و حوالی ساعت ۱۸ عصر دو فرد مسلح را درحالیکه لاشه شکار و یک قبضه اسلحه جنگی کلاشینکف به همراه داشتند و از ارتفاعات به سمت پایین در حرکت بودند مشاهده نمودند.………
تصویربرداری مخفیانه محیط بانان از شکارچیان متخلف که منجر به شناسایی متهمین گردید


مسئول منطقه حفاظت شده خائیز در این باره گفت: درحالیکه هوا روبه تاریک شدن بود و هنوز موفق به مشاهده شکارچیان نشده بودیم، در مسیری که اطمینان داشتم از آن مسیر بازمیگردند به کمین نشستیم.
هدایت اله دیده بان افزود: پس از مدتی انتظار و دوربین کشی دو نفر که یک اسلحه کلاشینکف تاشو و مقداری گوشت شکار در کوله پشتی هایشان بود و به سمت پایین در حرکت بودند را مشاهده نمودیم.


هدایت اله دیده بان گفت: معمولا متخلفین شرور که اسلحه جنگی به همراه دارند صورت های خود را می پوشانند اما با توجه به گرمای هوا این دو شکارچی غیرمجاز صورت خود را نپوشانده بودند بنابراین بصورت مخفیانه از متخلفین فیلمبرداری کردم تا در صورت بروز درگیری یا فرار یکی از آنها و خارج نمودن اسلحه از منطقه، نتوانند منکر حمل سلاح جنگی شوند.

پس از آنکه به فاصله چند ده متری کمین ما رسیدند یکی از شکارچیان متوجه حضور ما شد و با اشاره دست موقعیت کمین را به نفر دوم نشان داد.

حمل اسلحه کلاشینکف توسط شکارچی متخلف در تصویربرداری مخفیانه توسط محیط بانان کاملا مشخص است

مسئول منطقه حفاظت شده خائیز گفت: زمانیکه مطمئن شدیم شکارچیان متوجه حضور مامورین شده اند از کمین بیرون آمده و فرمان ایست دادیم.
هر دو شکارچی بدون توجه به فرمان ایست کوله پشتی های حاوی لاشه شکار را به روی زمین انداخته و به سرعت شروع به فرار کردند.
دیده بان گفت: ما نیز به تعقیب متخلفین پرداختیم و ضمن صدور مکرر فرمان ایست حدود ۱۰ شلیک هوایی انجام دادیم اما متخلفین بدون توجه به فرار ادامه داده و پس از ساعتی تعقیب و گریز با استفاده از تاریکی شب موفق به فرار شدند.

سید قدرت اله علیپور رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه و هدایت اله دیده بان مسئول منطقه حفاظت شده خائیز

پس از آن به محل رها نمودن کوله پشتی ها بازگشتیم و در بازرسی از داخل کوله ها مشخص گردید شکارچیان یک بز وحشی و بزغاله چند روزه اش را با شلیک ۳ گلوله اسلحه جنگی هدف قرار دادند.
شکارچیان پس کندن پوست، گوشت شکار را در داخل پوست ها پیچیده و در کوله قرار داده بودند تا در گرمای هوا گوشت ماندگاری بهتری داشته باشد.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه گفت: با توجه به وضوح فیلمبرداری انجام شده به راحتی یکی از شکارچیان متخلف را شناسایی کردیم.سید قدرت اله علیپور افزود: همان شب در تماس تلفنی با متخلف سابقه دار به وی اعلام کردیم که شناسایی و به اطلاعات نیروی انتظامی نیز معرفی شده است.

علیپور گفت: متهم در ابتدا منکر حضور خود در منطقه و اقدام به شکار غیرمجاز شده و قسم می خورد که آنروز اصلا از روستای محل سکونت خود خارج نشده است اما زمانیکه متوجه مستندات و فیلم موجود شد، چاره ای جز بیان حقیقت نداشت و فردای آن روز با حضور در اداره محیط زیست ضمن اعتراف به انجام شکار غیرمجاز صورتجلسه مربوطه را امضا و ضرر و زیان وارده به محیط زیست مبلغ ۳۶ میلیون را واریز نمود.
پس از آن پرونده متهم جهت تحقیق در مورد اسلحه جنگی غیرمجاز در اختیار اطلاعات نیروی انتظامی شهرستان قرار گرفت.

سید قدرت اله علیپور افزود: این مجرم شرور و سابقه دار علاوه بر اینکه طی سال های اخیر بارها مبادرت به شکار غیرمجاز نموده بود، پیش از این به جرم سرقت مسلحانه دام اهلی و شلیک به دامدار با اسلحه شکاری در جریان این سرقت، دستگیر و روانه زندان شده بود.

همچنین با شکایت اداره محیط زیست پرونده ای در خصوص مبادرت به شکار غیرمجاز یک بز وحشی و یک بزغاله وحشی در دادسرا تشکیل و متهم به مراجع قضایی معرفی گردید.