15 قطعه پرنده شاه بوف در سیستان و بلوچستان مشاهده شد

زاهدان - ایرنا - مدیرکل اداره محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون 15 قطعه پرنده ˈشاه بوفˈ به صورت پراکنده در مناطق مختلف این استان مشاهده شده است.


ˈخسرو افسریˈ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: شاه بوف از راسته جغدسانان و تیره جغدیان است.

وی ادامه داد: هشت گونه از 11 گونه پرنده موجود از خانواده جغدها در ایران و در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان به صورت پراکنده زیست می کنند.

او اظهار داشت: با توجه به اینکه پرنده شاه بوف از گونه های حمایت شده در سیستان و بلوچستان محسوب می شود و گوشت آن مصرف خوراکی ندارد از شکار شدن توسط شکارچیان در امان است.

وی گفت: این پرنده به عنوان بزرگترین جغد خاورمیانه با داشتن سینه زرد مایل به قهوه ای با رگه های پهن 60 تا 75 سانتیمتر طول است و فاصله بین دو سر بال آن به 160 تا 188 سانتیمتر می رسد و هنگام استراحت به صورت آویخته دیده می شود.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: مناطق جنگلی، کوهستانی و صخره ای، چاهها و غارها بیشترین محلهای مشاهده شاه بوف است.

افسری اظهار داشت: خرگوش، خارپشتها، خفاشها، حشره خورها، گربه های وحشی و خانگی از مهمترین طعمه های این پرنده شکاری شب پرواز بشمار می روند.

وی افزود: این پرنده در هنگام قلمروخواهی صدایی شبیه ˈهو - هووˈ دارد که دائم آن را تکرار می کند و در لبه صخره ها، شکافها، لانه های متروکه و همچنین سوراخ درختان آشیانه می سازد.

او گفت: تخمهای این پرنده به شکل بیضی و صاف به رنگ سفید و دارای سوراخهای ریز است و جوجه های آن که نیاز به مراقبت والدین دارند در 20 تا 24 هفتگی مستقل می شوند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پرنده شاه بوف در بیشتر مناطق استان به جز نیمه شرقی سیستان به صورت محدود قابل مشاهده است


منبع:ایرنا