مسوول دبیرخانه استانی احیا تالاب بین المللی هامون در این خصوص به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: اعضای سازمانهای مردم نهاد، شماری از مردم محلی، کارشناسان و مدیران دستگاههای اجرایی دست اندرکار در موضوع تالاب هامون از مهمترین شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی هستند.

ˈالهام آبتینˈ با تاکید بر تداوم اجرای سلسله برنامه های مدون پیرامون احیا تالاب هامون با پیگیریهای مستمر اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ارائه آموزشهای تخصصی به گروههای مختلف مردمی و کارشناسان ادارات در مورد احیا این تالاب در اولویت قرار دارد.

وی تدوین برنامه های مدون و مستمر به منظور انجام مدیریت همه جانبه و همسونگر در ابعاد زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی را از مهمترین اهداف برگزاری این کارگاه آموزشی دو روزه عنوان کرد.

مسوول دبیرخانه استانی احیا تالاب بین المللی هامون گفت: ارتقا سطح مشارکت سازمانهای مردم نهاد، مردم محلی و همراهی گروههای مختلف در راستای تدوین دستورالعمل احیا و مدیریت تالاب هامون از دیگر اهداف برپایی این کارگاه آموزشی است.

آبتین افزود: حدود 100 نفر از کارشناسان، مدیران و مردم محلی در این کارگاه آموزشی که با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست کشور و استانداری برگزار شد شرکت دارند.

جاری شدن سیلابهای اخیر ناشی از بارندگیهای مناسب در جنوب شرق کشور باعث آبگیری قسمتهایی از دریاچه هامون شده و حیاتی دوباره به این تالاب بین المللی بعد از حدود 15 سال بخشید.

تالاب بین المللی هامون یکی از تالابهای مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود که مشترک بین ایران و افغانستان است.

هامون دارای سه بخش هامون پوزک، هامون صابوری(شاپوری) و هامون هیرمند است که در کنار یکدیگر تالاب بین المللی هامون را تشکیل می دهند.

این تالاب در محدوده استان سیستان و بلوچستان و در فاصله 200 کیلومتری شمال زاهدان مرکز این استان در حوره آبریز پنج شهرستان ˈزابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروزˈ واقع شده است.

هامون تا پیش از بحران خشکسالی، در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور در منطقه سیستان علاوه بر اهمیت زیست محیطی، منبع اشتغال و فعالیت اقتصادی مستقیم برای حدود 100 هزار نفر جمعیت منطقه در بخشهای شیلات، کشاورزی، دامداری و صنایع دستی بود.ک/3

منبع:ایرنا