بازدید جمعی از فعالان محیط زیست از پلنگ زخمی خرم آباد
جمعی از فعالان محیط زیست و روزنامه نگاران لرستانی‌‌ از لورا پلنگ زخمی خرم آباد در پارک پردیسان بازدید کردند.

به گزارش زیست آنلاین از مهر این بازدید روز گذشته با هماهنگی اداره کل محیط زیست لرستان انجام شد .

مدیر کل محیط زیست لرستان که در این دیدار حضور داشت در خصوص درمان لورا پلنگ زخمی خرم آباد گفت: وضعیت لورا خیلی نسبت به گذشته بهتر شده است و تغذیه مناسبی دارد و زخم بستر خطرناک نگرفته است اما هنوز پاهای لورا فلج است.

محمد حسین بازگیر گفت: امیدواریم در آینده لورا کاملا سالم به زاگرس برگردد چرا که این گونه شرایط نگهداری در قفس را ندارد.

وی افزود: هنوز امید داریم که با استفاده از سلول‌های بنیادی ضایعه نخاعی این پلنگ ترمیم بشود وگرنه باید منتظر شرایط بدی برای او باشیم.
بازگیر با اشاره به نقش مردم لرستان در حفاظت از گونه ارزشمند پلنگ و دیگر حیوانات استان اظهار داشت: مردم باید به کمک ما بیایند و هر کدام یک محیط‌بان باشند. تا مردم محلی در حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری با ما همکاری نکنند چیزی درست نمی‌شود چرا که توان و امکانات سازمان حفاظت محیط‌زیست محدود است.

وی یادآور شد: شکارچی خرس خرم‌آباد که نصف دارایی‌اش را به عنوان خسارت جریمه شد و دو سال هم زندانی کشید چند روز پس از آزادی از زندان، بار دیگر در منطقه شکار ممنوع سپیده‌کوه خرم‌آباد دستگیر شد چرا که فکر و ذهنش عوض نشده بود. ما باید طرز تفکرمان را نسبت به طبیعت عوض کنیم. البته در حال حاضر بسیاری از مردم همراه ما هستند.

به گفته بازگیر، مردم دشت دالانی الیگودرز برای حفاظت از لاله‌واژگون به محیط زیست کمک های بسیاری کردند و در حال حاضر خودشان حافظ دشت 3 هزار هکتاری دالانی و هزاران لاله واژگون آن هستند.

مدیرکل اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان درباره منطقه بکر «هشتاد پهلو» خرم‌آباد گفت: نگهداری از این زیستگاه جزو مطالبات مردم لرستان است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته یک پلنگ در این منطقه با تیر شکارچیان غیرمجاز تلف شد گفت: این زیستگاه هم از نظر گیاهی و هم از نظر جانوری کم‌نظیر است.

بازگیر تصریح کرد: سال گذشته این منطقه تبدیل به منطقه شکار و صید ممنوع شد و محدوده آن بسته و تابلوهای هشداردهنده و گشت هم برای منطقه مستقر شد.

به گفته وی، در طرح‌های استانی ساخت پاسگاه محیط‌بانی برای این منطقه تصویب شد و در حال حاضر با کمک دانشگاه محیط‌زیست در حال انجام پروژه تحقیقاتی و ارزیابی توان اکولوژیک منطقه هستیم که امیدواریم بتوانیم در شورای عالی هشتاد پهلو را به عنوان منطقه حفاظت شده به تصویب برسانیم که البته این امر با همکاری صنعت و معدن و منابع طبیعی زودتر انجام می‌شود.

منبع:خبر گزاری مهر