ماهی رنگین کمان خالدار چشم آبی(Spotted Blue-eye)

نام علمی: Pseudomugil gertrudae (Weber; 1911)

مترادف: --
نام عمومی: ماهی رنگین کمان خالدار چشم آبی(Spotted Blue-eye, Gertrude's Blue-Eye)
گروه:Rainbowfish

زیستگاه:شمال استرالیا،گینه نو

سایز نهایی:3 سانتیمتر
محل زیست طبیعی:رودهای کوچک،باتلاقها و رودخانه های حاره ای پوشیده شده با انبوه گیاهان
رفتار اجتماعی:فعال ،بسیار صلح جو،در تانک در کنار سایر گونه های با جثه کوچک قابل نگهداری می باشد اما بهتر است در کنار سایر گونه های ماهیان رنگین کمان نگهداری شود.
رژیم غذایی:همه چیز خوار،هر غذایی که به اندازه دهنش باشد به راحتی می خورد و در انخاب غذا زیاد سخت گیر نمی باشد
تکثیر در اسارت: آسان
تانک مناسب:حداقل 30 لیتر
جمعیت در تانک:6 تا 8 ماهی مناسب برای نگهداری در تانکی با حجم 40 لیتر
دکوراسیون:نیاز به تانکی با پوشش گیاهی متراکم و منلطقی باز برای شنای آزاد دارند.همچنین بهتر است از گیاهانی با برگهای پهن شناور در تانک استفاده شود.
دمای مناسب:23 الی30 درجه سانتیگراد
سختی آب:5 الی 12 NK °
طول عمر:3تا5 سال
توضیحات:ماهی های کوچک و باریک با رنگ های آبی، چشم های بزرگ رنگین کمانی. دارای بدنی با تنوع رنگبندی به رنگهای زرد،سبزوسفید در حالی که باله ها رنگین کمانی آبی با الگوی خالهای مشکی همراه با حاشیه ی سفید در بدن این ماهی کاملا مشهود است.سه گونه مختلف از این ماهی تا بحال در استرالیا شناخته شده می باشد.رنگ باله های پایین (باله های شکمی)این ماهی با باله های بالایی متفاوت است که معمولا در باله های شکمی بخصوص لبه باله ها دارای رنگی نارنجی ،زرد ویا قرمز می باشد.
نرها دارای رنگبندی بهتری می باشند و باله های کشیده تر نسبت به ماده ها دارند .رنگ در نرها درخشندگی بیشتری دارد.اگر قصد نگهداری از این ماهی در تانک خود را دارید بهتر است از 2 یا 3 نر در کنار 8تا10 ماده قرار دهید با این اقدام می توانید تعداد دفعات تخم ریزی را افزایش داده و به ماده هایی که تازه تخم ریزی دارند استراحت بدهید.اب باید PH حدود 7.5 داشته باشد و سختی آب بالا باشد.البته عده ای از پرورش دهندگان ترجیح می دهند از آبی اسیدی با pH برابر 5.5 برای تکثیر داشته باشند همچنین استفاده از مخزنی کوچک همراه با انبوهی ازگیاهان ریز برگ را عاملی برای ترغیب تخم ریزی در این ماهی می دانند.ماهی ماده معمولا در طول روز تعداد کمی از تخمها را رها می سازد(در 24 ساعت 10 الی 15 تخم)معمولا این روند تا ازاد سازی کامل تخمها ادامه خواهد داشت.

ماهی نر:
ماهی ماده:
منبع:Tropical fish - Rainbowfish

مترجم: سعیدز