تحویل ۳ بره میش وحشی حدودا یک ماهه به اداره محیط زیست تایباد

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: طی هفته جاری سه بره میش وحشی توسط چوپانان و دامدارن روستاهای تایباد تحویل اداره محیط زیست این شهرستان شده است.
رئیس اداره محیط زیست تایباد در این زمینه گفت: در مورد اول چوپانان بعد از اینکه با یک بره میش وحشی مواجه می شوند با پاسگاه انتظامی کرات تماس گرفته و پس از حضور نیروهای انتظامی در محل، بره میش وحشی را به آنان سپرده شده و پاسگاه نیز بره را به اداره محیط زیست تحویل می دهد.
محمد مظلوم پناه افزود: دومین بره میش وحشی نیز توسط چوپانان پیدا شده و به محیط بانان تحویل داده شده است.

………. .تصویر: دو بره میش وحشی تازه متولد شده پس از تحویل به اداره محیط زیست شهرستان تایباد
در مورد سومین بره نیز چوپانان یک بره میش تنها را به مدت ۲ روز که در کوه بوده اند در بین گله دامهای خود در همان محل نگه داری کرده و در این مدت از شیر گوسفندان آنرا تغذیه می کنند و سرانجام آن را به محیط زیست شهرستان تحویل می دهند.
محمد مظلوم پناه گفت: هر سه بره میش وحشی توسط شبکه دامپزشکی شهرستان معاینه تحت مراقبت و مصرف داروهای لازم می باشند.
برگزاری کارگاه های آموزشی محیط زیستی و آشنایی روستائیان با ارزش های حیات وحش و ارتقاء فرهنگ محیط زیستی آنها باعث شده است که این دامداران بره میش های وحشی را به محیط زیست و یا پاسگاه انتظامی تحویل نمایند.

………………………..تصویر: یکی از دو بره میش تحویل شده به اداره محیط زیست شهرستان تایباد
وحوش ماده در هفته های ابتدایی پس از زایمان بچه های خود را در شکاف سنگ ها یا در زیر بوته ها مخفی نموده و خود برای تغذیه از محل دور می شوند و مجددا برای شیر دادن به بره ها به همان نقطه بازمیگردند.
البته در زمان حضور انسان، دام اهلی نیز محل اختفای بچه ها ترک نموده و از فاصله ای دور آن مکان را زیر نظر میگرند و با دور شدن خطر مجددا به محل اختفای بچه ها بازمیگردند.
فارق از مبحث زنده گیری نوزادان حیات وحش توسط متخلفین، برخی دامداران و مردم محلی پس از مشاهده یک بره میش تنها گمان می کنند که این حیوان تنها و بدون مادر رها شده است. بنابراین از سر دلسوزی آنرا برداشته و محیط زیست یا نیروی انتطامی تحویل می دهند. متاسفانه این تصور اشتباهی است که آسیب فراوانی به حیات وحش وارد می کند.

باتوجه به فصل زایمان وحوش از هموطنان و بالاخص روستائیان و دامداران عزیز تقاضا می شود در صورت مشاهده نوزاد تازه متولد شده حیوانات وحشی از نزدیک شدن و برداشتن آنها خودداری نموده و سریعا از محل دور شوند.