کشف پنج ایگوانا در تهران / گونه های وحشی حیوانات خانگی محسوب نمیشوند

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال گزارش یکی از شهروندان مبنی بر نگهداری و فروش تعدادی ایگوانا در یک مرکز خرید و فروش ماهیان تزئینی در سطح شهر تهران مامورین یگان حفاظت محیط زیست استان تهران به محل اعزام شدند.
رئیس اداره مدیریت عملکرد حفاظت محیط زیست استان تهران در این باره گفت: در جریان بازرسی از این مکان ۵ عدد ایگوانا کشف و ضبط و یک نفر متخلف در این زمینه بازداشت گردید. همچنین ۵ ایگونای کشف شده به کلینیک دامپزشکی سازمان حفاظت محیط زیست در پارک پردیسان تحویل داده شدند.۷

……..تصویر: ایگوناهای کشف شده توسط یگان محیط زیست استان تهران از یک مرکز خرید و فروش حیوانات
محمد رضا خویشتن دارافزود: متهم پس تنظیم صورتجلسه تخلف به همراه پرونده متشکله جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شد.
طبق قانون ورود و خروج به کشور همچنین خرید، فروش و نگهداری گونه های جانوری وحشی نیازمند اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط می باشد در غیر این صورت جرم محسوب شده و با متخلفین مطابق قوانین برخورد خواهد شد.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، گونه های جانوری وحشی بومی و غیربومی از جمله ایگوانا، سنجاب، مار، لاک پشت، سمندر، میمون و غیره حیوانات خانگی محسوب نمی شوند و نگهداری آنها در منزل علاوه بر امکان ابتلا به برخی بیماریهای مشترک مابین انسان و حیوان منجر به صید هرچه بیشتر این گونه ها از طبیعت توسط افراد سودجو و تهدید نسل آنها در زیستگاه های طبیعی خواهد شد، بطوریکه نسل برخی از این گونه ها در طبیعت حال انقراض می باشد.
لذا از هم میهنان گرامی تقاضا می شود ضمن خودداری از خرید و نگهداری گونه های گیاهی و جانوری وحشی در منزل، در صورت مشاهده خرید و فروش این گونه ها مراتب را به ادارات محیط زیست محل سکونت خود گزارش نمایند.