معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۷۵ لاک پشت منقار عقابی در مدت سه سال گذشته در خلیج فارس مورد ردیابی شدند.

به گزارش زیست آنلاین ار ایرنا احمد علی کیخا با اشاره به اینکه این گونه لاک پشت منقار عقابی به عنوان گونه به شدت در معرض خطر انقراض (CR) و در لیست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست ( IUCN ) طبقه بندی شده است اظهارداشت: از مهمترین عوامل تهدید کننده آن می توان به تخریب زیستگاه ها و مرگ و میر لاک پشت ها در اثر فعالیت های صیادی اشاره کرد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمام 75 لاک پشت ردیابی شده از نوع منقار عقابی Erermochelys imbricata و جنس ماده بودند که بعد از اتمام مرحله تخم گذاری ردیاب بر روی آنها نصب شده بود.

وی اظهار داشت: این پروژه در ایران در جزایر نخیلو در استان بوشهر و شیدور در استان هرمزگان انجام شد و قرار بود این پروژه در قشم ادامه یابد که متاسفانه به رغم تمام هماهنگی های انجام شده به علت همکاری نکردن نهادهای استانی و صدور مجوز انجام کار، این مهم انجام نشد.

کیخا با بیان اینکه این پروژه به نوبه خود به عنوان اولین پروژه ردیابی لاک پشت ها در منطقه و یکی از بزرگترین پروژه های ردیابی در سطح جهان محسوب می شود، گفت: نتایج آن نیز در نوع خود بسیار جالب توجه است.

*** وابستگی کامل لاک پشت های منقار عقابی به زیستگاه خلیج فارس

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهارداشت: مهم ترین نکته در این پروژه این است که تمام لاک پشت های قطر ، امارات و ایران که در ردیاب داشتند ، منطقه خلیج فارس را ترک نکردند و فقط لاک پشت های کسور عمان از منطقه خارج شدند.

وی افزود: این به آن معناست که مناطق یا زیستگاه های تغذیه ای لاک پشت ها در حوزه خلیج فارس است و مسیر مهاجرت آنها بسیار کوتاه و در محدوده منطقه است، زیستگاه های عمده و مهم تغذیه ای لاک پشت ها در فاصله بین امارات تا قطر، قطر تا عربستان، شمال شرق قطر و شمال بحرین قرار دارد و همه لاک پشت ها در این مناطق تجمع یافته و فاصله بین فصول لانه سازی را به مدت 2 تا 3 سال در این بخش ها به سر می برند.

کیخا با بیان اینکه تعدادی از لاک پشتهای عمان نیز وارد منطقه خلیج شده و تعدادی به مسیر جنوب مهاجرت کرده اند، گفت: این وضعیت بیانگر اهمیت حفاظتی منطقه خلیج فارس در حفاظت از جمعیت لاک پشت های منقار عقابی است و این نشان دهنده وابستگی کامل جمعیت مختلف این گونه به این زیستگاه است.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: این پروژه در فصول گرم تابستان و با افزایش دما با جابجایی و حرکت لاک پشت ها به سمت مناطق عمیق تر با آب خنک تر انجام شد و حتی با توجه به شرایط بسیار سخت تر در فصول گرم نیز هیچ کدام از لاک پشت ها به مناطق خارج از خلیج که عمق بیشتری دارند مهاجرت نکردند.

کیخا گفت: نکته مهم دیگر که با تامل در وضعیت موجود لاک پشت ها و زیستگاه های آنها می توان به آن رسید این است که مدیریت و حفاظت از جمعیت لاک پشت های دریایی در منطقه خلیج فارس لزوم همکاری ها و برنامه های مشترک برای حفاظت و مطالعه گونه ها و میزان وابستگی زیستگاه ها به همدیگر است.

لاک پشت پوزه عقابی (Eretmochelys imbricata) گونه ای لاک پشت دریایی است که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد. پوزه این لاک پشت برای بیرون کشیدن غذای اصلیش یعنی اسفنج دریایی از لابه لای مرجان ها به شکل منقار عقاب درآمده و از همین رو به لاک پشت پوزه عقابی یا منقار کوتاه موسوم شده است.

این لاک پشت به طور گسترده ای برای استفاده از گوشت در کشورهایی چون چین و ژاپن صید می شود، استفاده از لاک آن برای ساخت وسایل تزیینی سابقه طولانی دارد و در برخی مناطق از جمله ایران هم تخم های این خزنده را از شن بیرون کشیده و می خورند.

البته در کشورهای عضو معاهده تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر، شکار و خرید و فروش این لاک پشت و محصولات به دست آمده از آن ممنوع است.

طول لاک پشت پوزه عقابی بالغ به یک متر می رسد و وزن میانگین آن حدود ۸۰ کیلوگرم است.