کشف ۵۰ حلقه مار سمی و غیر سمی در شهرستان بروجرد

۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر زنده گیری مارهای سمی و غیر سمی، در تاریخ ۱۳۹۳/۲/۴ نیروهای یگان محیط زیست شهرستان بروجرد پس از اخذ نیابت قضایی از دادستان وارد منزل فرد متخلف شدند.
ریس اداره محیط زیست بروجرد در این باره گفت: در جریان بازرسی از این منزل تعداد ۵۰ حلقه مار سمی و غیر سمی به همراه ادوات زنده گیری مار کشف و ضبط گردید.
امیر ساکت افزود: مارهای کشف شده اند از انواع کبری، مار آتشی، شتر مار شیرازی، مار چلیپر و مار خالدار می باشند.
ریس اداره محیط زیست بروجرد گفت: در این رابطه یک نفر متهم دستگیر و پس از تشکیل پرونده تحویل دادسرای شهرستان بروجرد گردید.

متهم می بایست مبلغ یکصد میلیون ریال به عنوان ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از صید غیرمجاز ۵۰ حلقه مار (دو میلیون ریال بابت هر یک عدد مار) را پرداخت نموده و از جنبه عمومی جرم نیز محاکمه و به جزای نقدی یا حبس محکوم خواهد شد.
مارها نقش بسیار مهمی در برقراری تعادل اکولوژیک از طریق کنترل جمعیت جوندگان داشته و جذف مارها از عرصه های طبیعی می تواند منجر به طیغان جمعیت جوندگان و بروز آفات و امراض گوناگون شود.………………………
……
تصاویر: مارهای کشف شده از منزل یک متختلف در شهرستان بروجرد


معمولا مارهای سمی جهت فروش به شرکت های سرم سازی و مارهای غیر سمی جهت ارائه به آکواریم ها و مراکز غیرقانونی خرید و فروش حیوانات از طبیعت زنده گیری می شوند.
سم گیری و صید غیرمجاز مارها باعث کاهش جمعیت مارهای سمی ایران شده و ادامه این روند منجر حذف آنها از چرخه طبیعت در آینده خواهد شد.
توافقنامه ای در سال ۱۳۸۶ مابین سازمان حفاظت محیط زیست و موسسه سرم سازی رازی به امضاء رسید که بر اساس آن به جهت جلوگیری از حمل و نقل و افزایش مرگ و میر مارها، سم گیری در زیستگاه اصلی خود حیوانات صورت گیرد و پس از هر بار سم گیری، مارها در زیستگاه خود رهاسازی شوند.

اما ظاهرا موسسات سرم سازی همچنان مارهایی که بصورت غیرقانونی از طبیعت صید می شوند را از صیادان غیرمجاز خریداری نموده و از آنها در انجام تحقیقات و تولید انواع دارو و واکسن استفاده می کنند.