با گذشت بیش از یک هفته از کشتار یک خرس آسیایی در شهرستان رودان و گذشت ۳ روز از رسانه ای شدن این خبر در پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان روز گذشته نسبت به این حادثه واکنش داده و اطلاعیه ای را در وب سایت رسمی این اداره کل قرار داده است.
اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان در اطلاعیه صادره دلیل عدم اطلاع رسانی و شفاف سازی در مورد این حادثه را چنین ذکر کرده است: “این اداره کل بدلیل دستیابی به نتیجه از رسانه ای نمودن آن خودداری نموده است.”
متن اطلاعیه روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان هرمزگان بشرح زیر می باشد:
یک قلاده خرس سیاه در شهرستان رودان کشته شد
تعارضات بین انسان و حیوانات وحشی از جمله خرس سیاه و پلنگ ایرانی در سطح استان و کشور مهمترین عامل کشتار این گونه های ارزشمند می باشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان، معاون فنی حفاظت محیط زیست هرمزگان با بیان اینکه : پیرو درج خبر کشته شدن یک قلاده خرس سیاه در شهرستان رودان و عدم واکنش اداره کل استان در خصوص موضوع به آگاهی می رساند اداره کل محیط زیست هرمزگان از زمان مشاهده لاشه خرس سیاه در روستای چهاردهنه از توابع شهرستان رودان، اقدامات لازم را به منظور مشخص نمودن دلایل از بین رفتن و یا شناسایی متخلف یا متخلفینی که باعث از بین رفتن خرس یاد شده گردیده اند را انجام داده و لیکن بدلیل دستیابی به نتیجه از رسانه ای نمودن آن خودداری نموده است.
وی ادامه داد: متاسفانه در پایگاه خبری که اقدام به انتشار خبر نموده موضوع کشته شدن خرس در روستای چهار دهنه به توله خرسهای روستای برنطین نسبت داده شده که در این جا اعلام می گردد که این موضوع هیچ ارتباطی با توله خرس ها نداشته و متاسفانه خرس تلف شده فعلی بالغ بوده و روستایی که لاشه مزبور مشاهده گردیده تا روستای برنطین ۱۵ کیلومتر فاصله دارد.
ریاضی فر افزود: تعارضات بین انسان و حیوانات وحشی از جمله خرس سیاه و پلنگ ایرانی در سطح استان و کشور مهمترین عامل کشتار این گونه های ارزشمند می باشد. این اداره کل نیز به منظور کاهش این تعارضات علاوه بر گشت و کنترل منطقه با همکاری مردم و سازمان های مردم نهاد استان در تلاش است با آموزش و معرفی و بیان اهمیت این گونه ها در چرخه حیات و نقش کلیدی آنها در اکوسیستم منطقه آگاهی لازم را به جوامع محلی از جمله شکارچیان، باغداران و دامداران و بخصوص دانش آموزان منتقل نماید.
گفتنی است: متاسفانه با وجود اقدامات فوق و با توجه به وسعت منطقه و کمبود نیروهای اجرایی همچنان شاهد کشته شدن این گونه های مهم و در معرض خطر انقراض در سطح استان و کشور هستیم
لینک : اطلاعیه روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان هرمزگان

منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران