به گزارش زیست آنلاین از ایرنا، تالابهای بین المللی چغاخور و گندمان شهرستان بروجن از زیست گاه های پرندگان مهاجر و آبزی کشورهای اروپایی، روسیه و استان های شمالی کشور در مسیر مهاجرت به کشورهای حوزه خلیج فارس است که برای زمستان و تابستان گذرانی برای مدتی محدود در این تالاب ها ساکن می شوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بروجن گفت: کوچ پرندگان به تالاب های این شهرستان بعد از چندسال خشکسالی با احیای مجدد تالاب ها، امسال بی نظیر بوده است.

ˈمرتضی منصوریˈ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مسیر کلی کوچ پرندگان از سیبری به کشورهای حاشیه خلیج فارس است و تالاب های شهرستان بروجن از توفقگاه های پرندگان در مسیر کوچ است.

وی گفت: شرایط مطلوب آب و هوای چهارمحال وبختیاری وموقعیت مناسب تالاب های استان برای پرندگان، باعث شده تا با احیای این تالاب ها توقف پرندگان در تالاب های شهرستان بروجن طولانی تر از سال های قبل شود.

وی با بیان موقت بودن توقف پرندگان مهاجر در تالاب های بروجن افزود: با کوچ گونه های مهاجر از تالاب های بروجن، بیش از 20هزار قطعه پرنده بومی در این تالاب های حضور دارند.

منصوری برخی خبرهای منتشر شده در بعضی از رسانه ها مبنی بر ورود دام به تالاب های شهرستان و خشک شدن تالاب ها را تکذیب کرد و گفت: وضعیت آب تالاب های چغاخور و گندمان هم اکنون مطلوب است.

چنگر، کشیما، کاکائی نقره، اردک سرسبز، اردک سیاه، آبچیلک، باکلان، فلامینکو، اگریت، حواصیل خاکستری و ارغوانی، صدف خور، اکراسی، آوست، لک لک و انواع غازها از پرندگان شاخص آبزی تالاب های شهرستان بروجن است.

تالاب بین المللی گندمان با یکهزار و 70 هکتار مساحت و دوهزار و220 متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین تالاب کشور است که در نزدیکی تالاب چغاخور و در 15 کیلومتری مرکز شهرستان بروجن واقع است.

تالاب بین المللی چغاخور نیز با حدود دو هزار هکتار مساحت در 20 کیلومتری مرکز شهرستان بروجن قرار دارد.

مرکز شهرستان بروجن در فاصله 62 کیومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.