پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کیفیت محصولات کشاورزی تولید شده در کشور به اندازه‌ای است که طعم و مزه میوه ایرانی در تمامی کشورهای اروپایی و آمریکایی زبانزد است.
اسماعیل کهرم در گفتگو با خبرنگار ایانا افزود: هیچ‌گاه مزه شیک‌ترین شلیل اروپا و آمریکا به پای شلیل ایرانی نمی‌رسد.
وی خاطرنشان کرد: به‌دلیل آنکه ژن‌های محصولات کشاورزی تولیدشده در کشور ما خاص است و تحت تأثیر دستکاری ژنتیکی قرار نگرفته، از اصالت خاصی برخوردار است.
کهرم ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست با ورود و تولید هرگونه محصولات تراریخته در کشور مخالف است، زیرا این امر باعث می‌شود که علاوه بر آن که کیفیت فدای کمیت شود، بر محیط زیست نیز اثرات سوئی داشته باشد.
وی تصریح کرد: دستکاری در ژن‌های محصولات کشاورزی و جانداران، باعث تغییراتی در طبیعت و محیط زیست نیز خواهدشد و بدین ترتیب این مسئله ممکن است در دراز مدت اثرات منفی خود را به جای بگذارد.
مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: نمی‌توان با دستکاری ژنتیکی، تمام خصوصیات را ارتقاء داد، بدین ترتیب برخی از خصوصیات فدای دیگری می‌شود و سازمان حفاظت محیط زیست با این مقوله مخالف است.
کهرم تأکید کرد: درست است که تولید برخی از محصولات کشاورزی ازجمله برنج در حد نیاز داخل نیست، اما می‌توان به‌گونه‌ای عمل کرد که نیازی به واردات محصولات تراریخته نداشته باشیم.
وی اظهار داشت: کشورهای اتحادیه اروپا با ورود محصولات تراریخته به‌شدت مخالف هستند، به‌گونه‌ای که در کشور استرالیا، ورود هر نوع میوه پیگرد قانونی و مجازات دارد.
کهرم در پایان گفت: سازمان حفاظت محیط زیست همچنان بر موضع خود استوار است و از ورود محصولات تراریخته به سبد غذایی مردم جلوگیری می‌کند.
گفتنی است، چندی پیش رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی از ورود محصولات تراریخته به‌صورت مزرعه‌ای در سال جاری خبر داده و گفته است که امسال تحقیقات جامعی در این پژوهشکده به انجام می‌رسد تا آزمایش‌های مختلف برای این محصولات دستکاری ژنتیکی شده انجام شود و در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشد، برای ورود به مزرعه و سپس سبد غذایی خانوار وارد عمل شویم.
لازم به ذکر است، بهزاد قره‌یاضی رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی دو روز پیش از عزم جدی این پژوهشکده برای ورود محصولات تراریخته جدید در سال جاری به مزرعه و بازار خبر داده بود.
محصولات تراریخته چیست ؟
به محصولاتی که از طریق مهندسی و اصلاح ژنتیک تغییراتی در آنها بوجود آمده محصولات تراریخته می‌گویند.
برای تولید محصولات کشاورزی تراریخته، با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی اصلاحات و تغییرات ژنتیکی در این محصولات بوجود می آید. این تغییرات می‌تواند موجب تولید فراورده‌هایی شود که دارای صفات مطلوبی مانند مقاومت به آفات و بیماری ها، تحمل نسبت به کم آبی و غیره ابوده و این ویژگیها را به نسل‌های بعدی محصول انتقال دهند.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران