نام : خرس سیاه اسیایی

خانواده : خانواده ی خرس ها (Ursidae)

خرس سیاه اسیایی یکی از کمیاب ترین پستانداران ایران است به طوری که تا چند دهه پیش گمان می رفت جمعیت خرس سیاه اسیایی در ایران منقرض شده است ولی ماموران سازمان محیط زیست کرمان موفق به دیدن خرس در سال 1352 شدند و پس ان اثاری از سرگین خرس ها در مناطق جنوب شرقی ایران یافت شد و همینطور با کمک دوربین تله ای چند تصویر از خرس های سیاه گرفته شد.
خرس های سیاه اسیایی تفاوت زیادی با پسر عمو های امریکایی خود دارند بطوری که خرس سیاه اسیایی در ناحیه سینه لکه سفید رنگی به شکل عدد هفت فارسی و V انگلیسی دارد همینطور اندازه خرس سیاه اسیایی به مراتب کوچکتر است و مو های ژولیده ای دارد .عادات رفتاری : خرس های سیاه اسیایی به دلیل اناتومی بدنشان ( جثه ای نسبتا کوچکی دارند و پنجه های بلندی که برای بالا رفتن از سطوح طراحی شده ) بیشتر در بالای درخت هستند و در هنگام خطر به بالای درخت پناه می برند ولی اگر راه فراری نداشته باشند با تمام قدرت به منبع خطر حمله می کنند خرس های سیاه بیشتر در مناطق گرم به خواب زمستانی نمی روند ولی در مناطق سرد مانند سیبری وهیمالیا به خواب زمستانی می روند متاسفانه اطلاعات درباره ی عادات رفتاریی این زیر گونه خرس در ایران بسیار اندک است .
پراکنش در جهان : در پاکستان ، افغانستان ، برخی جزایر ژاپن ، تایلند کوه های هیمالیا در کشمیر و جنوب شرقی سیبری پراکنش دارد .
پراکنش در ایران : در ایران در سیستان و بلوچستان ، هرمزگان ، کرمان دیده شده است .


اندازه : طول بدن خرس سیاه اسیای 120 تا 190 سانتی، متر ارتفاع بدن 90 سانتی متر ، و وزن ان بسته به جنسیت و زیستگاه از 50 کیلوگرم تا 200 کیلوگرم متغیر است .
رژِیم غذایی : خرس اسایی بیشتر اوقات از حشرات و گیاهان شامل میوه و جوانه ها تغذیه می کند و گاهی هم از نوزاد پستاندارن و دام اهلی تغذیه می کند .
زاد اوری : جفت گیری خرس سایه اسیایی معمولا در اواخر بهار و اوایل تابستان صورت می گیرد نوزادان خرس سیاه اوایل زمستان به دنیا می ایند .
وضعیت حفاظتی :متاسفانه گمان می رود جمعیت خرس سیاه در ایران در تمامی مناطق زیستی از 30 قلاده تجاوز نکرده است و این نرخ رشد کم جمعیت دلایل زیادی دارد از قبیل : شکار خرس سیاه اسیایی توسط شکارچیان به دلیل اسان یاب بودن مخفیگاه خرس ها که در غار ها است ، کشتن توله خرس هایی که وارد نخلستان های خرما برای تغذیه از خرما می شوند توسط صاحبان نخلستان ها ، و تخریب زیستگاه های خرس و تغییر زیستگاه ها خرس به نخلستان و باغ .

مقاله اختصاصی پارسی پت .
نویسنده مقاله : پارسا حق نظری
هرگونه کپی از مقاله بدون ذکر منبع و نام نویسنده غیر قانونی و غیر مجاز می باشد