پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش مهر، سازمان منطقه آزاد کیش در راستای رشد و توسعه صنعت گردشگری با همکاری یکی از شرکت های خصوصی مجری طرح های گردشگری کیش از چندی پیش در حال آماده کردن امکانات و تجهیزات خدمات رفاهی برای گردشگران در این جزیره هستند که بخشی از این امکانات به جای کمپ های موقت شامل ساخت و سازهای دائم است.

آماده سازی و احداث ۵ کیلومتر خط لوله کشی آب و فاضلاب، ۱۴ کیلومتر کابل زیر زمینی و ۱۵۰۰ متر فضای مسکونی پرسنل این مجموعه از جمله فعالیت های انجام شده در قالب این پروژه است. همچنین در فاز دوم این پروژه احداث ۲۰ دستگاه سوئیت و ۳ باب ویلای ساحلی و همچنین ویلاهای شناور، باغ پرندگان، دنیای ایگوانا (سوسمارهای رنگی) و ۴۰۰ متر حوضچه آرامش پیش بینی شده که در مجموع ۳۶ هزار متر مربع در خشکی و ۲۰ هزار متر مربع در دریا را شامل می شود.
اما معاون دریایی سازمان محیط زیست مخالفت شدید این سازمان را با ساخت و ساز بدون ارزیابی زیست محیطی بخش خصوصی در جزیره هندورابی اعلام کرد.
دکتر پروین فرشچی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب در واکنش به ساخت و سازهای دائمی به جای کمپ های گردشگری که توسط یک شرکت خصوصی در جزیره هندورابی در دست احداث است، افزود: هیچگونه طرحی مبنی بر مطالعه و ارزیابی زیست محیطی در خصوص ساخت و ساز توسط بخش خصوصی در جزیره هندورابی به سازمان محیط زیست ارایه نشده است.
به گفته وی به طور کلی اگر قرار باشد توریسم در این جزیره رفت و آمد کند، باید زیرساخت هایی برای اکوتوریسم در بخش هایی از جزیره که پتانسیل آن را دارد فراهم شود، زیر نظر سازمان محیط زیست باشد تا ملاحظات زیست محیطی در نظر گرفته شود.
فرشچی اظهار داشت: اگر اکوتوریسم در این جزیره زیر نظر منطقه آزاد باشد از آنجایی که مناطق آزاد ماهیتا به دنبال رونق تجاری هستند قطعا ملاحظات زیست محیطی در نظر گرفته نمی شود و در چنین شرایطی سازمان محیط زیست اجازه هیچگونه ساخت و سازی را در این جزیره نخواهد داد.
معاون دریایی سازمان محیط زیست تصریح کرد: چنانچه بخش خصوصی بدون ارزیابی زیست محیطی ساخت و سازی را در این جزیره آغاز کرده باشد اقدام غیرقانونی انجام داده و قطعا با آن برخورد خواهد شد.
جزیره هندرابی از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان با ۲۲٫۸ کیلومتر مربع مساحت در فاصله ۳۲۵ کیلومتری بندرعباس در ۲۸ کیلومتری جزیره کیش و ۱۳۳ کیلومتری بندرلنگه در خلیج فارس قرار گرفته است.
این جزیره زیبا با طول ۷ مایل و پهنای ۴ مایل، حد فاصل بین ۲ جزیره کیش و لاوان واقع شده است.
جزیره هندورابی سرزمینی هموار و تقریبا بدون عارضه طبیعی است، بلندترین نقطه آن ۲۱ متر و بزرگ ترین قطر آن ۷/۵ کیلومتر است.
این جزیره از یک رشته ارتفاعات کوتاه پوشیده است و کرانه های شمالی و شرقی آن با شیب ملایمی به دریا منتهی می شوند اما کرانه های غربی هندورابی کاملا صخره ای و بلند است.
سایت های غواصی در جنوب این جزیره زیبا عمیق تر است و ‏منطقه مرجانی اش زیستگاه بسیار مهمی در منطقه برای انواع آبزیان به
منبع خبر :پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران