به گزارش خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران، حیدرزاده در مراسم تقدیر از عوامل سریال "پایتخت3" گفت: 13.5 درصد از جمعیت کشور در تهران متمرکز شده است و این سبب شده معضلات و مشکلات محیط زیست در پایتخت تشدید شود و دیگر فضایی در طبیعیت وجود ندارد، ساخت و سازهای بی‌رویه به زیستگاه فشار می‌آرود.

وی با تقدیر از عملکرد صداو سیما در حوزه محیط زیست اضافه کرد: ما اعتقاد داریم که محیط زیست تنهایی نمی‌تواند این مشکلات را مدیریت کند و نیازمند یک نگاه جهادی است.

مدیر کل محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: امروز 76 شکارچی مجاز برای حفاظت از محیط زیست سلاح خود را پلمپ کردند و شکار را برای همیشه کنار گذاشتند.

*** آمار حیات وحش دماوند رو به رشد است

همچنین سرپرست اداره محیط زیست شهرستان دماوند گفت: امروز خوشبختانه شاهد خبرهای خوشی از محیط زیست هستیم درحالیکه هر ساله اخباری از کاهش آمار حیات وحش در مناطق مختلف منتشر می‌شود اما در دماوند آمار حیات وحش رو به رشد است.

عباس میرزاکریمی ادامه داد: بعد از سریال پایتخت بسیاری از شکارچیان محلی که دارای مجوز بودند ثبت نام کردند که سلاح خود را پلمپ کنند.

وی ادامه داد: اما متاسفانه ازطرفی دیگر مقاومت مسلحانه در مقابل محیط بانان در حال افزایش است که امیدواریم این رویه به صفر برسد.

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: همچنین در خط مرزی تهران-سمنان که یکی از بهترین زیستگاه‌های پلنگ، گربه پلاس و غیره است اما به علت برداشت‌های بی‌رویه در حال تخریب است که امیدواریم رسیدگی شود.

در ادامه مدیر شبکه یک سیما گفت: حال محیط زیست خوب نیست، آلودگی دامنه کوه‌ها و رودها، جنگل و خشکی تالاب‌ها و ... محیط زیست را تهدید می‌کند این درحالیست که طبق اصل 50قانون اساسی همه مردم در حفظ محیط زیست مسئولند.

فرجی ادامه داد: عوامل سریال پایتخت در "پایتخت 3" بدون هیچ توصیه‌ای از سوی مدیران بحث محیط زیست و شکارچی غیرمجاز را به تصویر کشیدند و مقرر شد اگر "پایتخت " 3ساخته شود حق محیط زیست در آن ادا شود.

در پایان فرماندار شهرستان دماوند ضمن تقدیر از عوامل سریال پایتخت گفت: چیزی که امروز جامعه از آن رنج می‌برد زندگی ماشینی و تخریب محیط زیست است و دماوند به خاطر نزدیکی به پایتخت از این آسیب بیشترین رنج را می‌برد.

محمودی‌فر خاطرنشان کرد: البته این نزدیکی فرصت‌هایی ایجاد کرده اما بحث محیط زیست که یکی از موضوعات اساسی است به تنهایی از عهده یک دستگاه برنمی‌آید و باید زمینه‌ای فراهم شود تا NGOها و حوزه‌های مردم نهاد در کنار دولت قرار گیرند.


منبع:باشگاه خبر نگاران