بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» به عنوان یکی از بزرگترین موسسات مالی-اعتباری و بانکداری در جهان، برنامه جدید خود را برای حفاظت بیشتر از میراث طبیعی جهان و تالاب‌های کنوانسیون رامسر ارائه کرد.
به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا، این غول بانکداری در جهان از سال 2006 میلادی نیز سیاست‌هایی را به کار گرفت تا به موجب آن به مشتریان خود برای مقابله با تغییرات جوی کمک کنند. پس از این تصمیم، بخش انرژی بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» هر گونه حمایت مستقیم از فعالیت‌های انجام شده در مناطق میراث طبیعی جهان و همچنین نواحی حساس نظیر تالاب‌های عضو کنوانسیون رامسر را وتو کرد.

اکنون این بانک «برنامه ویژه مناطق میراث طبیعی و تالاب‌های رامسر» را خطاب به کلیه مشتریان خود که در پروژه‌های مهم فعالیت دارند، منتشر کرده است. بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» در این برنامه فعالیت‌هایی چون جنگلداری،‌ کشاورزی،‌ معدن‌،‌ انرژی،‌ ساختمان‌سازی و توسعه زیرساختی را به عنوان فعالیت‌های پرخطر معرفی می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه رسمی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (iucn)، این برنامه تعیین می‌کند که بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» از اجرای پروژه‌های تجاری و مالی که به مناطق دربرگیرنده میراث طبیعی جهان و اکوسیستم‌های حساس آسیب برسانند به هیچ عنوان حمایت نخواهد کرد. این مسئله شامل پروژه‌های آسیب‌رسان در مناطق عضو پیمان تالاب‌های رامسر نیز می‌شود. علاوه بر این، خط مشی‌های فوق شرکای تجاری «اچ‌اس‌بی‌سی» در جهان را ملزم می‌کند تا از تامین مالی آگاهانه پروژه‌هایی که میراث طبیعی جهان را به خطر می‌اندازند، جلوگیری به عمل آورند.